İnternetsiz çalışabilen ücretsiz navigasyon uygulamaları

Eskiden navigasyon cihazları vardı ve bu cihazları kullanmak için bilgisayarlara bağlayıp harita güncellemesi, yüklemesi yapılırdı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte harici navigasyon cihazları artık çok fazla kullanılmıyor. Zaten bazı araçların üzerinde fabrika çıkışı navigasyonlarda geliyor. Tabi navigasyon sadece araçlar için değil yaya olan kullanıcılar içinde büyük önem taşıyor.

Aslında günümüzün en kullanışlı navigasyonları telefonlarımız. Mağazalardan istediğimiz navigasyon uygulamasını indirip kullanabiliyoruz. Bunların çoğu ücretli olmakla birlikte çalışırkende internete ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle mobil sinyalin iyi olmadığı alanlarda internet ile çalışan navigasyonlar sizi yarı yolda bırakabiliyor.

Sizin için internet bağlantısına ihtiyaç duymayan en iyi navigasyon uygulamalarını sıraladık.

Google Maps

App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilen Google Maps’i kullanmak oldukça basit. Öncelikle gitmek istediğiniz yeri buluyorsunuz daha sonra bulduğunuz noktanın üzerine dokunuyorsun. Sağ üst köşede bulunan üç nokta (…) işaretine dokunduktan sonra “Çevrimdışı harita kaydet” seçeneğini seçiyorsunuz. Haritayı indirdikten sonra ekranın sol tarafında “Yerleriniz” seçeneğine girerek kaydettiğiniz hedefi/hedefleri listeleyebiliyorsunuz. Bundan sonra internetiniz olmasa bile kaydetmiş olduğunuz noktaya sorunsuzca gidebiliyorsunuz.

Apple Maps

Appel Maps, iPhone’lar üzerinde yerleşik olarak gelmekte. Yani ayrıca App Store’dan indirmenize gerek kalmıyor. Haritayı açtıktan sonra ekranın sol tarafına dokunarak “Yerleriniz” seçeneğine dokunun. Daha sonra ekranın ortasında bulunan “Rota” düğmesine dokunun. Son olarak “Başlat”a dokunduğunuz anda navigasyon çalışmaya başlıyor. İnternete ihtiyaç duymadan sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Maps.me

Daha çok çevrimdışı hizmetlere odaklanan Maps.me, mobil cihazınıza OpenStreetMap haritasını indiriyor ve çevrimdışı harita hizmetini bu harita üzerinden sağlıyor. Uygulama konum aramak için yeterli olmasada etrafnızdaki yerleri bulmanıza yardımcı oluyor. Uygulamayı açtıktan sonra konum arayın ve sağ alt bölümde bulunan “Route” düğmesine dokunun. Mavi “Start” düğmesine dokunarak yol tarifi almaya başlayın.

Yandex.Navigasyon

Yandex’in günden güne gelişmesiyle birlikte Navigasyon uygulamasınada çevrimdışı harita özelliği geldi. Uygulamayı App Store ve Google Play’den indirebiliyorsunuz. Uygulamayı indirdikten sonra menüden Haritaları indiri bölümüne girerek istediğiniz şehrin haritasını indirip kullanabiliyorsunuz.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica