Opera’yı kullanmak için 6 neden

Eskiden oldukça popüler olan fakat sonraları düşüş yaşayan Opera tarayıcı, son bir kaç yılda oldukça kendini geliştirdi ve diğer tarayıcıları sollamaya başladı. Gün geçtikçe kullanım oranı artan Opera’yı tercih etmeniz için 6 nedeni sizin için sıraladık.

Chrome’un aşırı derecede bellek harcaması, Firefox’un ağır çalışması, Safari’nin Windows işletim sisteminde tutarlı çalışmamasına karşı Opera entegre gelen özellikleri ve hızlı yapısı ile dikkat çekiyor.

Eklentisiz Ad-Block özelliği

Herhangi bir eklenti kurmanıza gerek kalmadan, Opera ile entegre olarak gelen “Block ads” özelliği sayesinde %90‘a varan hız artışı ve reklamsız internet kullanımı gerçekten hoş bir özellik. İsterseniz belirlediğiniz sitelerde reklamları engelleyebilir yada belirlediğiniz sitelerde reklamlara izin verebilirsiniz.

Enerji Tasarrufu

“Battery Saver” modu ile dizüstü bilgisayarınızın pil ömrüne büyük oranda katkı sağlayabilirsiniz. Hatta ileri düzey ayarları yaptığınızda işlemci yükünü bile azaltabiliyorsunuz. Bazı testlerde %50 ye kadar batarya ve performans artışı gözlemlenmiş.

Entegre VPN

İnternet yasakları yüzünden hepimiz VPN kelimesine aşina olmuşuzdur. Çoğu kullanıcı ücretsiz, 3. parti VPN hizmetleri kullanıyor. Bu hizmetlerin çoğu da bilgisayarımıza kurduğumuz bir uygulama yada eklenti ile çalışıyor. Bu aşamada Opera’yı bir düşünün deriz. Opera’nın içinde yine entegre olarak gelen VPN özelliği sayesinde tek bir dokunuş ile yüksek performanslı VPN bağlantısı kurabiliyorsunuz. Ayrıca sizin için en uygun ve en hızlı bağlantıyı kendisi seçip otomatik olarak bağlanıyor.

YouTube Videolarını Ayrı Bir Pencerede İzleyin

YouTube’da video izlerken yorum yapmak için aşağıya inmeniz gerekiyor. Bu durumda ya videoyu durduracaksınız yada bir kısmını kaçıracaksınız. İşte Opera bunada çözüm bulmuş. Videonun üstündeki oka tıklayarak hem yorum yapabilir hem de videoyu izleyebilirsiniz.

Chrome Eklentilerini Kullanabilirsiniz

Opera eklenti bakımından diğer tarayıcılara göre biraz daha yetersiz diyebiliriz. Fakat hemen hevesiniz kaçmasın. Çünkü birçok Chrome eklentisi Opera’da çalışıyor. Tek yapmanız gereken Chrome Extentions’ı kurmak. Chrome Extentions‘ı buradan indirebilirsiniz.

Diğer Bilgisayarınızla Senkronize Çalışsın

Tüm cihazlarınızda kullandığınız Opera tarayıcılar birbiri ile senkronize çalışıyor. Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda sık kullanılanlara, açık sekmelere, şifrelere ve arama geçmişinize erişmek için ücretsiz Opera hesabı açıp giriş yapmanız yeterli.

Opera’yı indirmek için tıklayınız.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica