iPhone’unuz yavaşladı mı? Hadi hızlandıralım!

iphoneu-hizlandirin

Yakın zamanda yayınlanan iOS10 ile bazı kullanıcılar mobil cihazlarının yavaşladığını bildirimeye başladılar. Bu yazımızda bir kaç hızlandırma yönteminden bahsedeceğiz.

Bir çok akıllı telefon uygulaması hafızada çevrimdışı dosya tutmakta, örn; facebook, instagram, foursquare vb. Bu uygulamlar belirli bir süre sonra (kullanıma göre) telefonunuzun hafızasını ciddi şekilde doldurmaya ve uygulamaları açmaya çalıştığınızda yavaş açılmasına neden oluyor. Bu dosyaları temizleyebilir ve akıllı telefonunuzda yer açabilirsiniz. Yer açıldığı zaman ufakta olsa akıllı telefonunuzun hızlandığını hissediyorsunuz.

Not: Önerilerimizi uygulamadan önce kesinlikle yedekleme yapmanızı öneriyoruz.
Test cihazı: iPhone 5S

1- Öncelikle hafıza kullanım miktarımızı kontrol edelim. Tavsiye edilen boş alan %10. Kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Kullanım menüsüne gidin, bu bölümde Saklama Alanı başlığı altında ne kadar boş yer var ne kadar kullanılıyor öğrenebilirsiniz. Ayrıca yüklü uygulamaların telefonunuzda kapladığı alanıda öğrenebilirsiniz. Boş alan az ise öncelikle gereksiz, kullanmadığınız uygulamaları silmekle işe başlayabilirsiniz. (ana ekranda uygulamanın üstüne basılı tutarak çıkan çarpı işaretine basıyorsunuz)

2- Daha sonra gereksiz internet geçmişinizi temizleyebilirsiniz. Uygulamalar ve safari kullanımınıza bağlı olarak bu da kullanım alanınızı etkilemektedir. İnternet geçmişinizi, çerezleri ve gereksiz verileri silmek için; Ayarlar > Safari  menüsüne giriyoruz. ÖncelikleTarihçeyi Sil sonrada Çerezleri ve Verileri Sil seçeneğini kullanıyoruz.

3- AppSotre çok yavaş açılıyor ve açılırken kasılıyorsa; Ayalarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Sistem Servisleri (sayfanın en altında) Uyg. için Genius seçimini kapatın. Çünkü her AppStore’a girmeye çalıştığınızda bu özellik hem uygulamalarınız kontrol ediyor (size öneride bulunmak için) hem de bulunduğunuz konum bilgisini alıyor. Bu da AppStore’un yavaş açılmasına ve çalışmasına neden oluyor. Ek olarak bu alanda Türkiye’de kullanılmayan ve pek işe yaramayan özelliklerde bulunmakta(seçime bağlı) Konum Tabanlı iAd’ler, Pusula Ayarlama, Trafik seçeneklerinide kapalı konuma getirebilirsiniz.

4- Gereksiz çalışan uygulamaları kapatmak. Home tuşuna iki defa üst üste bastığınız zaman çalışan uygulamaları görebiliyoruz. Bu bölümden uygulamaları kapatabiliriz.

5- Kullanmadığınız yada artık dinlemediğiniz video, müzik ve podcast’leri silerek hem yer açabilir hemde bu dosyalar ulaşmak için açtığınız uygulamaların daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

6- Fotoğraflarınızı temizleyin. Çok fazla fotoğraf saklıyorsanız bilgisayarınıza yedeklemekte fayda var. Hem alandan kazanırsınız hemde albümlere göz atmak istediğinizde daha hızlı erişebilirsiniz.

7- Pil tasarrufu etmek için parlaklığı %70 civarına çekebilir ve gereksiz uygulama uyarılarını kapatabilirsiniz (önr; swarm uyarıları)

8- Gereksiz uygulama artıklarından kurtulun. Bu artıklar facebook, instagram, foursquare, twitter vb uygulamaların kullanım yoğunluğuna göre saklama alanınızı doldurmakta ve uygulamların açılmasını yavaşlatmaktadır. Bu artıkları temizlemek için iki önerimiz olacak, birincisi iPhone uygulaması diğeri ise bilgisayarınıza kurabileceğin bir yazılım. Benim önerim bilgisayara kuracağınız yazılım. Hem daha hızlı hem de daha kesin sonuç elde edebiliyorsunuz.

  • İlk seçeneğimiz iPhone uygulaması Battery Doctor. Bu uygulamayı AppStore’dan ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Uygulamayı indirdikten sonra, uygulamanın Junk özelliği ile bir kaç tarama üst üste yapmalısınız. AppStore üzerinden indirmek için;
    https://itunes.apple.com/tr/app/battery-doctor-master-battery/id446751279?l=tr&mt=8
  • İkinci seçeneğimiz ise PhoneClean programı. Bu programı hem windows hemde mac işletim sisteminde kullanabiliyorsunuz. En önemli özelliği çok hızlı ve telefonu gereksiz yormuyor, meşgul etmiyor. Programı yükledikten sonra ufak bir tarama yapıyorsunuz, tarama sonuçlarına göre hangi uygulama ve kullanım artıklarını bulduğunu listeleyebiliyorsunuz ve sizin onayınıza göre bu dosyaları hızlı bir şekilde silebiliyorsunuz. Programı https://www.imobie.com/phoneclean/ adresinden indirebilirsiniz.

Bütün bu seçeneklerin dışında bir de Restore seçeneğimiz var. Bu işlemide iTunes üzerinden yapabilirsiniz. En güzel yöntem yeni bir iPhone olarak işlem yapmayı seçmektir. Fakat bu seçenekte de Rehberiniz ve SMS’lerinizin gitme ihtimali çok yüksek.

Yazımızın faydası olacağını düşünüyoruz.

Yararlanılan kaynaklar: http://www.hakandemirel.com.tr/iphoneu-hizlandirma-yollari 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica