Mark Zuckerberg’den Sağlık Sektörüne 3 Milyar Dolar

chan-zuckerberg

Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg ve eşi Chan Zuckerberg geçtiğimiz yıl “Chan Zuckerberg Initiative” adını verdikleri yeni girişimlerini açıklamıştı.

“İnsanların mevcut potansiyellerini geliştirmek, gelecek nesillerde tüm çocukların eşitliğini gerçekleştirmek” amaçlı girişimin oldukça önemli projelerde yer alması bekleniyordu.

Beklenen oldu, Mark Zuckerberg ve Chan Zuckerberg Facebook’un %99 oranında hisselerini (50 milyar dolar) bu projeye bağışlayacaklarını açıkladılar. Bir sonraki büyük projelerini duyurmak için San Francisco’da bir basın toplantısı düzenlediler.

Düzenlenen basın toplantısında hastalık tedavilerinde kullanılmak üzere 3 milyar doları kapsayan bir yatırımda bulunacaklarını açıkladılar.

Gelecek yüzyıla kadar olan 10 yıllık süreci kapsayacak yatırım, Zuckerberg ailesinin sağlık sektöründe öncü olarak yer alması yolunda önemli bir adım olacak.

cz-logoİlk olarak bilim insanları ve mühendisleri bir araya getirecek Chan Zuckerberg Initiative girişimi, bilimsel toplulukları teknolojik çözüm üretimi konusunda teşvik edecek.

Büyüyen bilim fonuna yönelik olarak gerçekleştirilecek yatırımlar ise proje planının son aşamasını oluşturacak.

Bilim insanları ve mühendisleri bir araya getirmeye yönelik ilk aşamasının başladığını ifade eden Mark Zuckerberg, projeye Dr. Cori Bargmann’ın liderlik edeceğini açıkladı.

Ünlü bir nörolog ve genetisyenin girişime yakın bir süreçte dahil olacağı dile getiriliyor.

İlk etapta hastalık tedavilerine odaklanmayacak girişim, konu çerçevesindeki bilimsel araştırmalara yönelecek.

Mark Zuckerberg, projede UCSF, Stanford ve UC Berkeley’in yer alacağını sözlerine ekledi.

BioHub adındaki ilk proje, insan vücudundaki farklı hücre tipleri arasındaki karmaşık ilişkileri ortaya çıkarmak üzerinde yoğunlaşacak.

Bilim insanları BioHub projesinin HIV, Ebola, Zika gibi dönem bulaşıcı hastalıklarıyla mücadelede oldukça etkili olacağını kaydediyorlar.

Priscilla Chan, yapılan tüm araştırmaların halka açık bir şekilde gerçekleşeceğini belirtiyor.

Etkinliğin sonunda sahneye çıkan Bill Gates ise cesur ve iddialı planları için Mark-Chan Zuckerberg çiftini överken, girişime sonuna kadar destek olacağını açıkladı.

Bill Gates kendi hayır kurumu Bill and Melinda Gates Foundation’ın da projeye katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica