Windows 10 USB’den Nasıl Kurulur?

windows10-usb

Windows 10 yayınlandığından bu yana genel olarak beğenilen ve kullanıcıların hoşuna giden bir işletim sistemi oldu. Microsoft 8 ve 8.1’de yaptığı bazı hataları düzeltmiş gibi görünüyor. İnternet üzerinden indirilen ve kurulan Windows 10’u, USB’den yada DVD’den de kurabiliyorsunuz. Yani her formattan sonra tekrar internet üzerinden bir kurulum yada yükseltme paketi indirmenize gerek yok. Windows 10 kurulum USB’si veya DVD’si oluşturmak sanıldığının aksine çok kolay.

Not: Lisans anahtarınızı internet üzerinden satın aldıysanız veya orijinal kurulum medyasını kaybettiyseniz ve temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız, kendi DVD’nizi veya USB çubuğunuzu oluşturmak isteyebilirsiniz.

USB yada DVD’den Windows 10 Kurulumu

En az 4GB boyutunda bir USB belleğe ihtiyacımız olacak. Bootable USB hazırlarken belleğin içindeki herşeyin silineceğini unutmayın.

Bootable USB Rufus, Bootable DVD için ise ImgBurn programını indirmemiz gerekiyor.

Son olarak Windows 10 ürün anahtarınızında elinizin altında bulunmasına dikkat edin. (Çevrimiçi satın aldıysanız, ürün anahtarını onay epostası gönderilen adresinizde, kutulu aldıysanız  içinde bulabilirsiniz.)

Eğer anahtarınızı hiçbir türlü bulamıyorsanız Belarc Advisor adlı aracı indirdikten sonra uygulamayı çalıştırarak bulabilirsiniz.

İlk olarak Microsof’un web sitesinden ISO uzantılı Windows 10 kurulum dosyasını indirin.

Kurulum Diski Oluşturma

ISO dosyasını, Rufus veya ImgBurn‘ü indirdikten sonra sıra, kurulum diskinizi yazmaya geliyor.

USB medyası oluşturmak için flaş sürücüsünü bilgisayarınızın bir portuna bağlayın ve Rufus’u çalıştırın. Ana ekranda “Aygıt” altında flaş sürücünüzü seçtiğinizden emin olun. Şimdi “Açılış diski oluşturma yöntemi” kutucuğunun karşısındaki disk simgesine basın ve ISO dosyasını seçin. Son olarak Başlat düğmesine basın. Tüm işlem, yaklaşık 10 dakika sürecektir.

ImgBurn ile DVD oluşturmak için sürücünüze bir DVD yerleştirin ve programı çalıştırın. “Kalıp dosyasını diske yaz” seçeneğine tıklayın ve hedef olarak DVD sürücünüzü seçtiğinizden emin olun. “Kaynak” başlığı altında ISO dosyasını seçin ve başlatma simgesine tıklayın. Bu işlemin biraz zaman alabileceğini unutmayın.

Daha önce USB veya DVD üzerinden işletim sistemi yüklediyseniz, bu adımdan sonrakiler oldukça kolay. Yapacağınız ilk şey, USB sürücüsü veya DVD bilgisayarınıza takılıyken onu baştan başlatmak.

Ekrana PC’nizin üreticisinin logosu geldiğinde ön yükleme menüsünü açmak için F12 veya F2’ye basın (bu, üreticiye göre değişiyor). Burada bilgisayarınıza sabit disk yerine, DVD veya USB üzerinden önyükleme yapmasını söyleyeceksiniz.

USB veya DVD seçeneğini seçin ve Enter’a basın. Bu aşamadan sonra Windows 10 kurulumunun başlaması gerekiyor. Artık temiz kurulum için hazırsınız.

Ancak önemli birkaç adım daha var. Windows 10 kurulum ekranı açıldığında dil ayarlarınızı yapın ve “Şimdi yükle” düğmesine tıklayın.

Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra karşınıza yükleme türünü seçmenizi isteyen bir ekran gelecek (yükseltme/upgrade veya özel yükleme/custom install). Windows 7, 8 veya 8.1 kurulumunuzdaki her şeyin korunmasını istiyorsanız, Yükselt seçeneğini kullanın.

Yeni bir bilgisayarınız varsa ve temiz yükleme yapmak istiyorsanız, Özel’e tıklayın. Bir sonraki ekranda diskinizdeki bölümler gösterilecek. Üzerinde işletim sistemi yüklü olmayan, henüz toplanmış bir bilgisayarınız varsa “ayrılmamış alan” bölümüne tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

Mevcut bilgisayarınızda temiz kurulum yapacaksanız ve önce eski bölümleri silmek ardından, “ayrılmamış alan” üzerine tıklamak isteyeceksiniz.

Bundan sonra yapacağınız şey, genellikle beklemek. Windows, dosyaları bilgisayarınıza kopyalayacak ve birkaç kez baştan başlayacak. Ardından ayarlarınızı yapıp hesabınıza oturum açacağınız birkaç ekranla karşılanacaksınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra yeni, temiz bir masaüstü sizi bekliyor olacak. Kurulum tamamlandıktan sonra Windows’u etkinleştirmek için ürün anahtarınızı girmeniz gerekebileceğini unutmayın.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica