Google Allo Güvenlik Ayarları

allo-guvenlik

Google’ın geçtiğimiz Çarşamba günü duyurduğu Allo, şimdiye kadar oldukça olumlu geri dönüşler alıyor. Uygulama kullanıcıların bir bot’tan bilgi edinmesine, arkadaşlarına doodle göndemelerine ve yazı boyutlarını diledikleri gibi ayarlamalarına olana tanıyor.

Diğer yandan bu yeni uygulamanın ne kadar güvenli olduğu ve kullanıcı gizliliğine verdiği önem de bir soru işareti oluşturmaya başladı.

Allo’nun varsayılan ayarları kullanıcıların mesajlarını Google’ın sunucularında depoladığını gösteriyor. Bu da söz konusu mesajlara teknoloji devi tarafından erişilebileceği anlamına geliyor. Bu da haliyle Google’ın Allo’ya dair Mayıs’ta yaptığı ve bu mesajların kalıcı olarak depolanmayacağı duyurusunu akıllara getiriyor.

Güvenlik ile ilgili endişesi olan kullanıcılar ise uygulamanın uçtan uca şifreleme tekniği kullanmalarını ve sizden ve mesajın alıcılarından başka kimsenin bunları okumadığından emin olunması gerektiğini savunuyor. Google Allo da aslında böyle bir şifreleme altyapısına sahip, fakat bunu aktive etmek için bazı ayarlamalar yapmak gerekiyor.

İlk olarak Google’ın erişmesini istemediğiniz mesajları ya da sohbetleri manuel olarak silebilirsiniz. Fakat aynı şeyi bu mesajları alan kullanıcılar da yapmak zorunda.

Gizli (Incognito) Mod’a geçmek için de yeni bir sohbete başladığınızda bu modu seçmeniz yeterli. Böylece sohbetinizin uçtan uca bir şifrelemeyle korunmasını sağlayacaksınız. Bu modun tek olumsuz yanı ise uygulamayı sıra dışı yapan bazı AI özelliklerinden sizi mahrum bırakması.

Diğer bir seçenek ise mesajların alıcılar tarafından okunduktan sonra belirlediğiniz bir sürenin ardından otomatik olarak silinmesi.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica