Yahoo 500 Milyon Hesabın Hack’lendiğini Açıkladı

yahoo-ofis

Yahoo, 2014’te yaşanan bir hack saldırısında 500 milyon kullanıcının hesap bilgilerinin sızdığını doğruladı. Bu tür bir sızıntının olduğuna dair haberler vardı fakat gerçek beklediğimizden daha kötü çıktı.

Yahoo, hack’ten etkilenmiş olabilecek kullanıcılara uyarı gönderirken, yaşananların “devlet destekli” olduğunu ileri sürdü. Sızan bilgiler arasında isimlerin, eposta adreslerinin telefon numaralarının, doğum tarihlerinin, hash’li parolaların, duruma göre şifreli veya şifresiz güvenlik sorularının ve cevaplarının bulunduğu belirtiliyor. Firma, yaşananlarla ilgili yetkililerle yakından çalışma içerisinde bulunduğunu söylüyor.

Yahoo, son iki yılda parolasını değiştirmeyen kullanıcılardan parolalarını değiştirmesini istiyor. Ayrıca Yahoo hesabınızla aynı parolayı farklı sitelerde kullandıysanız, bu hesaplarınızın parolasını da zaman kaybetmeden değiştirmenizde fayda var. Yahoo parolanızı unuttuysanız işiniz zor, çünkü şifresiz olarak kaydedilen soruların cevapları sistemden silinmiş bulunuyor.

Yapılan açıklama ile bazı soru işaretleride çıkıyor. Örneğin; bilgileri ele geçen eposta hesaplarının kaçının aktif olduğu bilinmiyor. Yahoo’nun gerçekten 500 milyon aktif eposta kullanıcısının olduğunu hayal etmek zor. Bu yaşananlar, Verizon’un Yahoo’yu satın almak için ödemeyi düşündüğü 4,8 milyar dolar üzerinde de etkide bulunabilir.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica