Windows 10’da Disk Alanı Nasıl Açılır?

windows-10-hizlandirmak

Windows 10, özellikle yükseltme yaparak yükleyenlerin başına disk alanı konusunda sıkıntılar çıkartmaya başladı. Bu yüzden çoğu kullanıcı çok fazla disk alanı harcadığı için Windows 10 işletim sistemi hakkında şikayetlerini dile getiriyorlar.

Eğer Windows 10 kullanıcısıysanız ve yetersiz disk alanı uyarısı alıyorsanız, bir kaç yöntemle diskinizde boş yer açabilirsiniz.

1- Eski Windows verilerinden kurtulun

Ayarlar > Sistem > Depolama yolunu izleyin ve birincil sürücünüzü seçin. Aşağı kaydırarak Geçici Dosyaları’ı bulun ve üzerine tıklayın.

Son olarak “Windows’un Önceki Sürümleri” öğesinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve Dosyaları kaldır düğmesine tıklayın.

Aynı işlemi Disk Temizleme aracı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

2- Güncelleme önbelleğini temizleyin

Windows, tekrar gerekebileceği düşüncesiyle tüm Windows Update dosyalarını saklar. Bazen faydalı olsa da güncelleme dosyaları diskinizde bir hayli yer kaplayabiliyor. Örneğin Kasım’da yayınlanan Windows güncellemesi, 24GB’a kadar önbellek dosyası saklayabiliyordu.

Windows Update önbelleğini silmek için Başlat menüsünü açın ve komut satırını (cmd.exe) çalıştırarak aşağıdaki komutu girin:

net stop wuauserv

Daha sonra Dosya Gezgini’ni açın ve C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasörüne gidin. Download klasöründeki her şeyi güvenle silebilirsiniz. Bunun ardından aşağıdaki komutu girerek Windows Update’i tekrar etkinleştirin.

net start wuauserv

 3. Hazırda bekletme servisinin verilerini silin

Hazırda beklet servisini kullanmıyorsanız, aşağıdaki komutu yönetici izinlerine sahip bir komut satırında çalıştırarak onu kapatabilir, sabit diskinizde RAM’inizin boyutuna yakın bir alanı temizleyebilirsiniz.

powercfg.exe -h off

Komutu çalıştırdığınızda herhangi bir onay almayacaksınız. Fikrinizi değiştirirseniz aşağıdaki komutla  hazırda bekletmeyi tekrar etkinleştirebilirsiniz.

powercfg.exe -h on

 4- Teslim iyileştirme dosyalarını silin

Windows 10’da güncellemeleri yakındaki bilgisayarlardan almanızı sağlayan “teslim iyileştirme” adlı bir servis bulunuyor. Bu güncellemeleri hızlandırsa da bazı kullanıcılar, bant genişliği kullanımının artmasından şikayetçi.

İşlevi kapatmak için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Gelişmiş Seçenekler > Güncellemelerin Nasıl Dağıtılacağını Seç yolunu izleyin ve buradaki seçeneği kapalı hale getirin.

Şimdi Disk Temizleme aracını açın ve listeden “Teslim iyileştirme dosyaları” seçeneğini bulup işaretleyin, Tamam’a tıklayın. Windows dosyaları sizin için silecek.

5- OEM kurtarma bölümünü silin

Artık çoğu bilgisayarda OEM kurtarma bölümü standart olarak geliyor. Bu bölümde sürekli kurtarma verileri durduğu için diskinizde belirli bir alan bu bölüme ayrılıyor ve haliyle yer kaplıyor. Eğer her defasında temiz kurulum yapıyorsanız bu bölümü gönül rahatlığıyla silebilirsiniz. Öncelikle bir USB kurtarma sürücüsü oluşturmanız gerekiyor. “Kurtarma sürücüsü oluştur” öğesini Başlat menüsünde arayın ve çalıştırın. İşlem tamamlandığında, son ekranda kurtarma bölümünü silmeye yarayan bir seçenek göreceksiniz. Buradaki bağlantıyı seçin ve devam etmek için Sil seçeneğini kullanın.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica