Andorid Telefonda İstenmeyen Numaraları Engellemek

andorid-istenmeyen-numaralar

Sizi çağrı veya kısa mesajla rahatsız eden numaraları Android işletim sistemi yüklü telefonunuzdan engellemek mümkün.

Günümüzde akıllı telefonlarımız aracılığıyla Facebook, Twitter vb sosyal medyalara girebiliyor, oyun oynayabiliyor, hatta bilgisayarın yaptığı bir çok işlemi yapabiliyoruz. Bazen onun bir telefon olduğunu bile unutabiliyoruz. Akıllı telefonunuzda istemediğiniz çağrılara ve kısa mesajlara maruz kalıyorsanız, bu çağrıları engellemenin bir kaç yolu bulunuyor.

Andorid telefonun özelliklerinden faydalanarak engellemeyi deneyin

Stok Android’de numaraları çağrı geçmişi listesinden engelleyebiliyorsunuz. Bunun için telefon uygulamasını açın ve Son Aramalar listesinde engellemek istediğiniz numaraya uzun dokunun. Şimdi “Numarayı engelle” seçeneğine dokunun. Çağrı engelleme işlevinin konumu, Android üreticinizin yaptığı kişiselleştirmeye göre biraz değişebilir.

Bunu yaptığınızda bu numaradan gelen çağrılar otomatik olarak engellenecek ve kısa mesajlar, geldiği gibi silinecektir.

Listenizde bulunmayan bir numarayı engellemek için telefon uygulamasında sağ üstteki menü düğmesine dokunun, ardından Ayarlar > Çağrı engelleme yolunu izleyin.

Bu  yöntem işinize yaramıyorsa veya daha kapsamlı bir çözüm arıyorsanız, bu uygulamalarada göz atabilirsiniz:

Mr. Number

Ücretsiz bir uygulama olan Mr. Number’da görmek istemediğiniz çağrıları üç genel kategori olarak seçebiliyorsunuz: Sahtekarlık/tehlikeli numaralar, spam/can sıkan numaralar ve bilinmeyen olarak listelenmiş tüm numaralar.

Play Store linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mrnumber.blocker

Call Blocker Free

Mr. Number’a benzer bir uygulama olan Call Blocker Free, genel kategoriler yerine kara liste ve beyaz liste yoluyla numaraları engellemenize izin veriyor. Bu listeleri hazırladıktan sonra engelleme modunu dilediğiniz biçimde ayarladığınızdan emin olun. Call Blocker Free, yalnızca belirli aramaları kabul etmek isteyen ve sürekli rahatsız edilen kullanıcılar için iyi bir seçenek olabilir.

Play Store linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.netqin.mm

Truecaller

Truecaller’ın kurulumu biraz daha uzun sürüyor çünkü telefon numaranızı doğrulayıp bir hesap oluşturmanız gerekiyor (Google, Facebook, LinkedIn ile oturum açmak da mümkün). Ana ekranda herhangi bir numara hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Block sekmesinde ise diğerler kullanıcıların şikayet ettiği numaraları engelleyebiliyorsunuz. Truecaller ile isterseniz gizli aramaların tümünü engelleyebilir, engelleme işlevinin tam olarak ne yapacağını (çağrının ret mi edileceğini yoksa sessizce çalmasına izin mi verileceğini) seçebilirsiniz.

Truecaller, belirli bir alan kodunu ve tüm 800’lü numaraları engelleme özelliğine de sahip olduğundan bazı kullanıcıların gözde engelleme uygulaması olmuş durumda. Aramalar size ulaştığı anda bilgi verebilen Truecaller, önceki uygulamalara kıyasla daha “komple” bir çözüm sunuyor.

Play Store linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.truecaller

Bu işlevleri metin mesajlarına da getirmek isterseniz, aynı firmanın Truemessenger uygulamasını deneyebilirsiniz.

Play Store linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.truecaller.messenger

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica