Chrome’a Veri Tasarruf Modu Geldi

google-chrome-veri-tasarrufu

Chrome’un Android sürümüne, internet bağlantısı iyi olmayan kullanıcıları ferahlatacak yeni özellikler geldi.

Chrome’un Android sürümüne gelen yenilikler sayesinde Google’a göre %67’ye kadar veri tasarrufu sağlayacak. Bunun yanında sayfaları ve videoları çevrimdışı görüntülemek üzere kaydetmek de artık mümkün olacak.

Çoğu kullanıcı, sorunsuz internet bağlantısı elde etmekte sıkıntı yaşıyor. Google bu durumu göz önünde bulundurarak içerikleri çevrimdışıyken de görebilmemiz için yeni girişimlerde bulunuyor. Chrome’daki veri sıkıştırma modu sayesinde, Mp4 videolarında %67’ye kadar tasarruf etmemizi sağlayacak. Normal gezintide ise %60’a kadar tasarruf edebileceğiz.

Google Chrome, internet bağlantısında sorun yaşandığı zamanlarda, önce sayfadaki temel detayları yükleyip, geri kalanını sonra yüklemenizi sağlayacak. Google’a göre bu şekilde optimize edilen sayfalar, yüzde 90’a kadar veri tasarrufu sağlayabiliyor. Bu geliştirmelerden faydalanmak için mobil Chrome’un ayarlarından Veri Sıkıştırma işlevini etkin hale getirmeniz gerekiyor.

Uçak gibi internet bağlantısının çok yavaş olduğu veya hiç olmadığı yerlerde, sayfaları önceden indirip saklayabileceksiniz. İndir düğmesini sağ üstteki “üç nokta” simgesine dokunduğunuzda görüyorsunuz.

chrome-verit-tasarruf-modu

Son olarak Chrome’un yenilenen “yeni sekme sayfası”, sık ziyaret ettiğiniz web siteleri için her zamanki düğmeleri gösterirken, alt tarafa kaydırdığınızda tarama geçmişinize ve Google’ın hakkınızda bildiği diğer şeylere göre önerilen makaleleri görüyorsunuz.

Tüm bunlar, Chrome for Android’in en son sürümünde kullanıcılara sunulmuş durumda.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica