Hackintosh Nedir? Nasıl Yapılır?

hackintosh-nedir-nasil-kurulur

Normal bir bilgisayara Apple’ın işletim sistemi OS X  nasıl yüklenir? Bir başka deyişle Hackintosh nasıl yapılır?

Apple’ın işletim sistemi olan OS X’i, Apple bilgisayarınız olmadan kullanmanız mümkün. Bunu gerçekleştirebilmek için yapmanız gereken bir kaç şey var.

Öncelikle OS X’i resmi Apple donanımı dışında kullanmanız, Apple’ın son kullanıcı lisans anlaşmasını çiğnemeniz anlamına geliyor. Yani böyle bir şey yapmanız istenmiyor; aksi halde OS X’i mevcut PC’nize yüklemeniz daha kolay bir işlem olurdu.

OS X’i Mac dışındaki bilgisayarlara yüklerken bunu unutmamanızda yarar var. Ancak bu işin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

OS X için tasarlanmamış bir donanımda kullanıcı deneyiminin kusursuz olmayacağı bir gerçek. Çünkü Apple OS X işletim sistemini kendi yapılandırdığı donanım üzerine kurguluyor. Genel olarak modern bir Intel işlemciye ihtiyaç duyacağınızı söyleyelim. Dizüstü bilgisayarınızda USB, Wi-Fi ve Bluetooth gibi bileşenlerin çalışmaması, sizi şaşırtmamalı. HP’nin Probook serisi genellikle Hacintosh için elverişli olmalarıyla tanınıyorlar.

Donanımınız destekleniyorsa, yazılım olarak orijinal bir OS X’e ihtiyacınız var. Örneğin Apple Store’dan indirilmiş, Yosemite, El Capitan olabilir.

İşletim sistemini yüklemek için, yükleme diski oluşturmamız gerekiyor ve bunun içinde en az 16GB’lık bir USB belleğe ihtiyacınız var. Sisteminizi oluştururken karşılaşabileceğiniz felaketlere karşın tam bir yedek almanızda fayda var.

Son olarak 3. parti yazılımlara ihtiyaç duyacaksınız. Bir Mac’e erişiminiz varsa, topluluğun tavsiye ettiği yöntemi takip edebilir ve Unibeast’i indirebilirsiniz.

Unibeast İndirme Linki: http://www.unibeast.com/

OS X’i resmi DVD’den kurmak istiyorsanız, iBoot’u bir diske yazmanız, bilgisayarınızı bu diskle açmanız, ardından Snow Leopard diskine geçmeniz ve yüklemeyi başlatmanız gerekecek. Her iki yöntemde de öncelikle MultiBeast’i yüklemiş olmanız gerekiyor.

iBoot İndirme Linki: http://tonymacx86.blogspot.com.tr/2010/04/iboot-multibeast-install-mac-os-x-on.html
MultiBeast İndirme Linki: http://www.multibeast.com/

Yükleme aşamalarını merak edenler, tonymacx86.com adresinden detaylı inceleyebilirler.

Yükleme İşlemi Tamamlandıktan Sonra:

OS X yüklendikten sonra Multibeast’i çalıştırarak sorunların çoğunu ortadan kaldırabilirsiniz. Kullandığınız donanım konusunda çok şanslıysanız yazılım, bootloader’ınızı El Capitan’ı başlatacak şekilde değiştirecek, grafik, ses, ağ ve diğer bileşenlerin sürücülerini (Kernel EXTensions – .kext dosyaları) yükleyecek.

Sorun yaşıyorsanız, tonymacx86.com adresinde aynı sorunu yaşayan birini ve çözümü bulmanız muhtemel. OS X’i çalıştırmayı başarsanız bile bizce ona çok fazla güvenmeyin ve ana iş makineniz olarak kullanmayın.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica