Silinen Dosyaları Geri Getirmek

veri-kurtarma

Yanlışlıkla sildiğiniz yada kendi kendine silinmiş dosyaları, Windows’ta, Android’de veya iOS’ta nasıl geri getirebilirsiniz?

Modern depolama türlerinin çoğu, dosyaları sildiğinizde onları gerçekten silmiyor. Bunun yerine bir dosyayı sildiğinizde işletim sisteminiz, dosyanın bulunduğu bölgeyi diğer veriler için kullanıma açıyor. Bu nedenle yeterince hızlı davranırsanız, dosyanızı geri getirmeniz mümkün olabilir.

Yedeklemek zor mu geliyor?

Dosyalarınızın bir kısmı silindikten sonra onları yedeklemek gibi bir tavsiyeyi duymak istemiyor olabilirsiniz, ancak iCloud, Dropbox, Google Drive, OneDrive ve çoğu bulut hizmeti, yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları geri getirmeye yönelik işlevler sunuyor. Örneğin Dropbox’ta web arayüzünü açıp, Deleted Files üzerine tıklayarak silinen dosya ve klasörleri görüntüleyebilirsiniz. Bulut yerine harici bir medyaya veya ikinci bir sabit diske yedeklemek istiyorsanız, Windows’taki Dosya Geçmişi’ni kullanabilirsiniz.

Harici bir disk veya bir ağ sürücüsü satın aldıysanız, çoğunlukla içinde bir yedekleme aracı çıkacaktır.

Windows’ta Silinen Dosyaları Geri Getirmek

Dosyalarınızı Deri Dönüşüm Kutusu’ndan sildiyseniz, Recuva gibi bir üçüncü parti kurtarma aracı ile geri getirebilirsiniz. Alternatif olarak DMDE ve PhotoRec’i tavsiye edebiliriz.

Recuva İndirme Linki: http://www.piriform.com/recuva
DMDE İndirme Linki: https://dmde.com/
PhotoRec İndirme Linki: http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec

Recuva, kurtarma işlemini adım adım sihirbaz ile gerçekleştirmenize veya daha fazla kontrol sunan “gelişmiş” arayüzü kullanmanıza izin veriyor. Kaybettiğiniz dosyanın türünü yada yerini bilyorsanız, kurtarmaya başlamadan önce seçeneklerden bunu seçebiliyorsunuz.

Androit’de Silinen Dosyaları Geri Getirmek

DiskDigger ve Undelete gibi uygulamalar, telefonunuzda silinmiş dosyaların izlerini arayabiliyorlar. Ancak telefonu bilgisayara bağlayarak az önce bahsettiğimiz masaüstü uygulamalarını da deneyebilirsiniz.

DiskDigger İndirme Linki: http://www.piriform.com/recuva
Undelete İndirme Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=fahrbot.apps.undelete

Telefondan silinen dosyaları kurtarmaya yönelik masaüstü yazılımları var, ancak bunlar ücretli ve telefonunuzu root’lamanızı gerektiriyorlar. Verilerinizi kurtarmanın bir garantisi olmasa da Fonepaw Android Data Recovery ve EaseUS Android Data Recovery’yi deneyebilirsiniz.

Fonepaw Android Data Recovery İndirme Linki: https://www.fonepaw.com/android-data-recovery/
EaseUS Android Data Recovery İndirme Linki: http://www.easeus.com/data-recovery/mobile-device-recovery/recover-data-from-android.htm

iOS’ta Silinen Dosyaları Geri Getirmek

iPhone’unuzdan silinen dosyaları kurtarmaya çalışıyorsanız, tüm dosyalarınızın bir başka yerde, iTunes veya web üzerinde kopyasının bulunması muhtemel. Telefonunuzu son zamanlarda iTunes veya iCloud’a yedeklediyseniz, yedeğinizi geri getirebilirsiniz.

Öncelikle Fotoğraflar uygulamasını açın ve silinen fotoğraflarınızın 40 gün boyunca beklediği “Yakında silinenler” bölümüne göz atın. Silinen ve yedeklemediğiniz dosya türleri için yapabilecekleriniz ise oldukça kısıtlı. Dr. Fone iPhone Data Recovery gibi masaüstü programlarını deneyebilirsiniz, ancak bu tür programlar sadece belirli tür verilere ulaşabiliyor. iOS dosya sistemi oldukça kısıtlayıcı olduğundan, masaüstünde silinen dosyalarınızı geri getirebilen yazılımlar, aynı işlemleri iPhone’da gerçekleştiremiyorlar.

Dr. Fone iPhone Data Recovery İndirme Linki: https://drfone.wondershare.com/iphone-data-recovery.html

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

1 Cevap

  1. Mahmut dedi ki:

    Merhaba benim bir iki ay önce bu dosyada resimlerim silindi geri nasıl getirebirim yaradımcı olursaniz cok memnun olurum

    MAHMUT KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica