USB-C, Kulaklıklara Geliyor

usb-c-kulaklik

USB-C standardında yapılan geliştirme ile, bazılarımız istemese de kulaklık girişi olmayan telefonların yolunu açıldı!

USB standardının sorumlularından USB implementers forum, ses iletimini USB-C kablolarına getirecek “USB Audio Device Class 3.0” standardını ortaya çıkardı.

USB-C kabloları şu an veri, güç ve videoyu tek kablo üzerinden aktarabiliyor. Bu yeni standart ise USB-C üzerinden ses aktarımını kolaylaştıracak. Böylece üretiler, dilerlerse iPhone 7 gibi 3.5mm ses girişinden yoksun bir telefon üretebilecekler. Telefonların üzerindeki deliklerin azalacak olması, aynı zamanda su geçirmez telefon üretmeye çalışan üreticilerin işini kolaylaştıracak. Elbette USB-C üzerinden dijital olarak aktarılan sesin kalitesinde de artış olacak.

Tek girişli telefonlar, geri kalanımız için ise aynı anda müzik dinlemeyi ve şarj etmeyi zorlaştıracak. Özellikle taşınabilir pillerin çok satıldığını düşünürsek bu önemli bir sorun haline gelebilir. 3.5mm’lik kulaklıkların her yerde ucuza bulunabildiğini, uygun fiyatlı USB kulaklıkların ortaya çıkmasının ise yıllar alabileceğini unutmayalım.

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica