Wi-Fi (Kablosuz) Ağınızı Hızlandırın

wifi-hizlandirmak

Wi-Fi ağınız çok mu yavaş? Wi-Fi sinyalleri çakışıyor olabilir.

Wi-Fi ağınızda normal şartların dışında  bir yavaşlık varsa, sinyallerin çakışması durumuyla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Sinyal yoğunluğu, apartmanlarda ve nüfus yoğunluğu yüksek yerlerde sıkça rastlanan, ancak çözülmesi kolay bir sorun.

Bu soruna radyo kanallarından örnek verebiliriz. İki radyo kanalı aynı frekanstan yayın yapsaydı, bu frekansı açtığınızda karışık sesler duyacaktınız. Wi-Fi ağları da radyolar gibi gözle görünmeyen dalgalarla çalışır. Çoğu router’ın kullandığı 2,4GHz frekansı, birbirinin üzerine denk gelmeyen yalnızca 3 kanala sahiptir. 5GHz’te ise birbiriyle çakışmayan 23 kanal bulunur. Bu frekansın menzilinin kısa olması, sinyallerin üst üste gelmesi sorununun daha az yaşanmasını sağlar.

Öncelikle yapmamız gereken hangi kanallar yoğun hangi kanallar yoğun değil bulmak ve bu kanala geçiş yapmak.

Hangi Wi-Fi kanalının güvenilir ve hızlı olduğunu bulmak için kullanabileceğiniz birçok araç var. Örneğin Windows Store’daki iyi seçeneklerden bir tanesi, WiFi Analyzer’i deneyebilirsiniz. Windows Store’a erişemiyorsanız, NirSoft’un WifiInfoView aracını kullanabilirsiniz.

WiFi Analyzer İndirme Linki: https://www.microsoft.com/en-us/store/p/wifi-analyzer/9nblggh33n0n

WifiInfoView İndirme Linki: http://www.nirsoft.net/utils/wifi_information_view.html

WiFi Analyzer’ı kullanmak oldukça basit. Uygulamayı kurduktan sonra açtığınızda Wi-Fi sinyalinizin gücünü göreceksiniz. Üst taraftaki Çözümle düğmesine tıkladığınızda ağınızla çakışan Wi-Fi ağlarını göreceksiniz. Burada aynı kanal üzerinde yayın yapan iki ağ, üst üste görünecektir. Araç, size en güvenilir Wi-Fi kanalını da söyleyebiliyor. Bu kanalın numarasını bir yere not edin ve daha sonra router’ınız üzerinden bu kanala geçiş yapın. WiFi Analyzer size en hızlı ağı önermiyor, en hızlı ağın genellikle kanal numarası en yüksek ağ olduğu söylenebilir.

Hangi Wi-Fi kanalının daha uygun olduğun öğrendikten sonra router’ınızın ayarlarına ulaşın. Bunu nasıl yapacağınız, router’ınızın markasına ve modeline göre değişiyor ancak çoğu router’da 192.168.1.1 yada 192.168.2.1 adresine gittiğinizde ayarlara ulaşmış olacaksınız.

Kanal ayarlarını router’ınızın yapılandırma arayüzünde “Kablosuz” veya “Wireless” altında bulacaksınız. Kanal ayarını değiştirdikten sonra bağlantı sorunu yaşarsanız, router’ınızı baştan başlatın.

Sorununuz hala devam ediyorsa

2,4GHz frekansı, birbirinin üzerine denk gelmeyen yalnızca 3 kanala sahiptir. 5GHz’te ise birbiriyle çakışmayan 23 kanal bulunur. Bu frekansın menzilinin kısa olması, sinyallerin üst üste gelmesi sorununun daha az yaşanmasını sağlar.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica