Windows Bilgisayara Chrome OS Nasıl Yüklenir?

windows-chromeos

Bilgisayarınızı formatlamadan yada yüklü olan Windows’a zarar vermeden Chrome OS yükleyebilirsiniz.

Google’ın geliştirdiği işletim sistemi Chrome OS’u duymuşsunuzdur. Peki Chrome OS’u bilgisayarınıza yüklemek ve kullanmak ister misiniz?

Neverware CloudReady programı sayesinde Windows ve Chrome OS’u aynı anda yükleyebilir veya Windows’lu sisteminizi çift-önyükleme destekli bir hale getirebilirsiniz.

Neverware (CloudReady) İndirme Link: https://www.neverware.com/

Aslında bu yöntemle yüklediğiniz işletim sistemi, teknik olarak Chrome OS değil, onun temel aldığı Chromium OS olacak. Açık kaynak topluluğu tarafından desteklenen bu sürümün Chrome OS’a kıyasla birkaç eksiği var (bütünleşik Flash ve otomatik güncelleme desteği gibi). Bunların dışında ikisi arasında önemli bir fark bulunmuyor.

Chrome OS ve Windows’u beraber çalıştırmak için aşağıdaki koşullar gerekiyor;

  • UEFI uyumlu Windows 7, 8 veya 10 kurulumu (BIOS değil).
  • Hızlı başlangıcı, şifrelemeyi ve hazırda bekletmeyi devre dışı bırakma.

Not: Her zaman hatırlatmada bulunduğumuz gibi, bu tür işlemleri yapmadan önce sisteminizin bir yedeğini almanızda büyük fayda var.

Kurulum dosyası hazırlamak

“Bireysel ve deneysel kullanım için” ücretsiz olan CloudReady’yi Neverwhere’in sitesinden indirin. Bunun sonrasında Google’ın sunduğu Chromebook Recovery Utility’yi indirmeniz gerekiyor. Bu araçla önyükleme yapabilen bir CloudReady USB belleği oluşturacağız.

Chromebook Recovery Utility İndirme Linki: https://chrome.google.com/webstore/detail/chromebook-recovery-utili/jndclpdbaamdhonoechobihbbiimdgai

Bu aşamada 8GB veya 16GB boş alan olan bir USB belleğe ihtiyacımız olacak. Chromebook Recovery Utility’yi çalıştırın ve çark simgesine tıklayın. Şimdi menüden Use local image seçeneğine tıklayın. Programa indirdiğiniz zip dosyasını gösterin ve ardından USB belleği bilgisayara takın (bu USB çubuğundaki her şey silinecek). Mac kullanıcılarının The Unarchiver’ı kullanarak .zip dosyasını seçmeden önce .bin dosyasına dönüştürmesi gerekiyor.

Taktığınız USB sürücüsünü seçin ve Continue’ya tıklayın. İşlem ortalama 20 dakika sürecek, ekrana gelenleri önemsemeyin ve bilgisayarın işlemi bitirmesini bekleyin.

USB belleğini hazırladıktan sonra ondan önyükleme yapın. Bunun için bilgisayarınızın ilk açılışı sırasında F8,  F12 veya ESC (Boot seçim ekranı) tuşuna basarak önyükleme sürücüsü olarak listeden USB’yi seçmeniz gerekecek.

CloudReady’yi yüklemek oldukça basit bir iş. Sağ alttaki sistem tepsisi simgesine tıklayın (ortadaki diyalog kutusunu yok sayın) ve Install CloudReady’ye tıklayın. Burada çift önyükleme için “dual-boot” seçeneğini seçmeniz gerekiyor; aksi halde Windows bölümünüz silinecektir.

Yükleme işlemi ortalama 15-30 dakika sürecek. Kurulumun ardından bilgisayarınızı baştan başlattığınızda Chromium OS ile Windows arasında seçim yapmanızı isteyen bir ekran göreceksiniz.

 

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica