Sohbet Uygulaması Signal’ın Masaüstü Uygulaması Çıktı

signal-masaustu-uygulama

Signal, Edward Snowden, Matt Green ve Bruce Schneier gibi güvenlik uzmanları tarafından sağlam şifreleme sistemi nedeniyle övgüyle bahsedilen ücretsiz sohbet uygulaması Signal’ın iOS ve Andorid sürümleri uzun zamandır kullanımda.

Kriptografi altyapısı Facebook Messenger ve WhatsApp gibi popüler mesajlaşma uygulamaları tarafından da kullanılan Signal’ın masaüstü uygulaması yoktu.

Geçtiğimiz Nisan ayında Android kullanıcıları için bir masaüstü desteği sunan Signal bu desteği geçtiğimiz günlerde iOS platformuna da getirdi. Bu sayede Signal artık bütün kullanıcılarının mobil hesaplarını bir masaüstü uygulamasına bağlamalarına olanak tanıyor. Bunun için iOS kullanıcılarının yapması gereken şey Signal’i telefonlarından güncelleyip, signal.org/desktop adresinden masaüstü versiyonu indirmek ve yeni cihazla bağlantı kurmak için ilgili QR kodunu taramak.

Şifreli sohbet uygulamalarına masaüstü desteği eklemenin cihazlar arası geçişte güvenlik açısından bazı riskleri mevcut. Fakat konuyla ilgili açıklama yapan Signal yetkilileri Signal’de mevcut olan kimlik anahtarının masaüstü versiyonu eklendiğinde bu platforma da geçtiğini dolayısıyla güvenliğin burada da sağlandığını belirtiyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica