Wednesday, September 16, 2020
internet, teknoloji, haber


3000 Android Uygulamasında Virüs Var

Android cihazlara buluşan yeni bir virüs tespit edildi. Açıklama göre 3000 Android uygulamasında bu virüsün olduğunu söylerken, tahmini olarak da Google Play’de…

By Hakan Demirel , in Haberler , at 4 Ekim 2016 Etiketler: ,

android-cihazlar

Android cihazlara buluşan yeni bir virüs tespit edildi. Açıklama göre 3000 Android uygulamasında bu virüsün olduğunu söylerken, tahmini olarak da Google Play’de 400 uygulama belirtiliyor.

İlk olarak geçtiğimiz Nisan ayında keşfedilen virüs, kullanıcıların dikkatini ancak Ağustos ayında çekti . DressCode özelliklerinden dolayı şirket bilgisayarları için ciddi bir tehdit niteliği de taşıyor.

Eğer bu virüs akıllı telefonunuza bulaştı ise ve şirket ağına telefonunuzla bağlanıyorsanız başınız büyük belada. DressCode trojenler gibi masaüstünde belirmiyor, kimse farkına varmadan ağdaki açık noktaları tarayarak bulduğu boşluktan serverlara sızıyor. Siz telefonunuzu normal şekilde kullanırken bunu bir geçiş noktası olarak gösteriyor ve normalde internet tarayıcılarında engellenen bu gibi yazılımlar engellenmemiş oluyor.

Mobil virüs uzmanı Echo Duan’a göre birçok virüs artık Google Play gibi saygın uygulama sitelerinde kendini farkettirmeden gizlenmeye başladı. Geçtiğimiz yıla oranla Google Play’deki virüslü oyun sayısı %40 arttı ve gün geçtikçe artmaya devam ediyor. DressCode’un sahte reklam tıklaması amacı ile kullanıldığını tespit eden uzmanlar, bunun hiç de hafife alınmaması gerektiğini vurguluyor. Çünkü bu açıklardan faydalanan bir program DDos saldırısı da yapabilir!

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica