iPhone 7 Problemleri ve Çözüm Yolları

iphone7

iPhone 7 bir önceki nesil iPhone’lara göre daha hızlı işlemci, daha iyi kamera ve suya dayanıklılık gibi özelliklerle geldi. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen, kullanıcılar tarafından ufak tefek sorunlar bildirilmeye başlandı. Tabi bu ufak tefek sorunlar birleşince kullanıcılar için eziyet olmaya başlıyor.

Telefondan Tıs Sesi Geliyor

Bazı kullanıcılar cihaz yoğun kullanımdayken bir tıslama sesinin çıktığı şikayetinde bulundular. Sesin kaynağı cihazın arkasında Apple logosunun yanında, yani tam da yeni A10 Fusion işlemcisinin olduğu yerde. Sorunun nedeni muhtemelen yeni işlemci ve şimdilik herhangi bir çözümü yok. Tavsiyemiz en yakın Apple yetkili servisine gidip değişim talebinde bulunmanız yada biraz daha sabredip yeni güncelleme ile sorunun düzelmesini beklemeniz.

Pil Çok Çabuk Bitiyor

iPhone’ların ilk modelinden bu yana kötü pil ömürleriyle ünlüler. İlk aşama olarak telefonunuzu yedekleyip, temiz biri kurulum yaparak tekrar test etmek. Genelde pil sorunları bu şekilde çözüme kavuşuyor. Güncelleme yapmadıysanız güncellemeyide unutmayın. Eğer hala ani düşüşler ile karşı karşıya kalıyorsanız en yakın teknik servise gidip sorununuzu belirtmenizde fayda var.

Uçak Modunu Kapattıktan Sonra “Servis Yok” Yazısıyla Karşılaşmak

Bir çok iPhone 7 kullanıcısı telefonlarını uçak modundan çıkardıktan sonra bile “Servis Yok” yazısıyla karşılaştıklarını bildiriyorlar. Apple hala bir çözüm yolu üretmediyse de bizim yollarımızdan birini deneyebilirsiniz:

 • Telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak.
 • SIM kartınızı çıkartıp yeniden takmak.
 • Telefonu yeniden başlatmak.

EarPods Kulaklık Tuşları Çalışmayı Durduruyor

iPhone 7 ile kaldırılan kulaklık girişi hepimizin bildiği şey. Ancak telefona şarj girişinden bağladığınız Apple kulaklıkların yaklaşık beş dakika sonra ses kontrol ya da şarkı değiştirme tuşlarının çalışmayı bırakması gibi bir problem ortaya çıktı. Apple’da bunu anlamış olacak ki hemen bir güncelleme yayınlayarak sorunu çözmüş. Eğer siz de aynı problemi yaşıyorsanız telefonunuzun yazılımını güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

iPhone 7 Aktif Edilemiyor Hatası

iPhone 7’nin satılmaya başlanmasının ilk günlerinde Apple sunucularında oluşan yoğunluklar nedeniyle bir çok kullanıcı bu sorunla karşı karşıya. Yapmanız gereken şey sabırlı olup tekrar tekrar denemek. Ancak tekrar denemek fayda etmezse şu yollara başvurabilirsiniz:

 • iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın, iTunes’un güncel olduğundan mutlaka emin olun ve iTunes üzerinden aktivasyon işleminizi gerçekleştirin.
 • Eğer aktivasyonu mobil veri üzerinden yapıyorsanız onun yerine sağlam bir Wi-Fi ağı kullanmayı deneyin.
 • Kapatıp açmayı ve tekrar denemeyi de unutmayın.

Wi-Fi Sorunları

Bazı kullanıcılar kablosuz ağlarına bağlanmakta sorunlar yaşıyorlar. İşte bu sorunların çözümleri:

 • Yeniden başlatmak her sorunun çözümü olabilir.
 • Bağlanmaya çalıştığınız kablosuz ağı önce unut dedikten sonra tekrar şifresini girerek bağlanmayı deneyebilirsiniz.
 • Ayarlar>Genel>Sıfırla>Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunarak sorununuzu çözebilirsiniz.
 • Fabrika ayarlarına çekmek de sizin için kesin çözüm olabilir.

Bluetooth Bağlantı Sorunları

Wi-Fi gibi Bluetooth bağlantılarında da sorunlar yaşadıklarını belirten çok kullanıcı var. Çoğunun çözüm yolu şu:

 • Ayarlar>Bluetooth ekranına gelin ve bu ekranda sorun yaşadığınız cihazın adının yanındaki mavi “i” butonuna basın.
 • Çıkan menüde “Bu cihazı unut”u seçin ve tekrar cihaza bağlanmayı deneyin.

Eğer bu çözümler hiç bir şekilde sorunlarınızı çözemediyse mutlaka yapmanız gereken en yakın Apple yetkili servisine gidip durumu bildirmek.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica