Microsoft’un Yeni Oyun Konsolu, Project Scorpio

microsoft-project-scorpio

Microsoft’un merakla beklenen yeni oyun konsolu sektöre damgasını vurmaya hazırlanıyor.

Oyun konsolu savaşlarında Xbox One ile sağlam satış rakamlarına ulaşsa da en büyük rakibi Sony PlayStation 4’e karşı ipleri bir türlü eline alamayan ve bir adım geride kalan Microsoft, yeni oyun konsolu Project Scorpio ile zirvenin tek sahibi olmaya çalışacak.

E3 2016 etkinliğinde duyurulan ve o zamandan bu yana beklentilerin oldukça büyük olduğu Project Scorpio konusunda henüz resmi bir şeyler açıklanmıyor. Sektörde dolaşan özellikler de olası özellikler olmaktan ileri gidemiyor. Ancak Xbox’ın patronu Phil Spencer, yeni oyun konsolunun fiyatına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kesin bir fiyat verilmesede, Project Scorpio için ”birinci sınıf bir ürün olacak” açıklamasında bulunmuş bu da ucuz bir şey beklememiz anlamına geliyor. Spencer, açıklamalarında Scorpio’nun fiyatı konusunda “oyun konsolları sektöründe daha önceden duyulmamış seviyede bir rakama sahip olmayacak” ifadesini de yer vermiş. İşte bu ifade de bizim tahmini bir fiyat oluşturmamızı sağlıyor.

microsoft-project-scorpio-2

Oyun konsollarının tarihine bir göz atacak olursak, şimdiye kadar piyasaya en yüksek fiyat ile giriş yapmış olan konsol PlayStation 3, 2007 yılında satışa sunulduğunda etiketinde 600 dolar yazmaktaydı.

Bunu göz önüne alarak Spencer’ın açıklamalarından yola çıkarsak Project Scorpio’nun en fazla 600 dolar fiyata sahip olacağını söyleyebiliriz. Diğer yeni nesil konsollara bakacak olursak; PS4 Pro’nun fiyatı 400 dolar, Xbox One S’in ise 300 dolar. Yani Project Scorpio diğer konsollara göre daha yüksek fiyatla gelecek. Ancak ”Microsoft’un şimdiye kadar ürettiği en güçlü oyun konsolu” olarak lanse edilen Scorpio, eğer beklenilen özellikler ile gelirse o paraya “belki” değebilir.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica