Windows 10 Kurulumu

windows-10-kurulumu

Windows 10’unuzda sorunlar çıkmaya başladığında baştan yükleyebileceğinizi biliyor musunuz?

Microsoft, Windows 10’un zaman içinde “şişerek” yavaşlama sorununu ortadan kaldırmıyor. SSD’ye ve modern donanımlara sahip bir bilgisayarınız varsa, uzun süre ilk günkü gibi hızlı çalışacaktır, ancak aradan geçen aylar ve yıllar, Windows’u baştan yüklemenizi gerektirebilir. Aslında yedekleri alınmış ve sonra temiz kurulum yapılmış bir bilgisayar çok daha keyili kullanılıyor.

Herhangi bir sebeple Windows’u baştan yüklemeniz gerektiğinde, bu işi en hızlı ve kolay biçimde nasıl çözebilirsiniz?

Sıfırlayın

Windows 10’daki sistem sıfırlama işlevi, herhangi bir dosya indirmeye kalmadan veya Windows kurulum diskine gerek olmadan Windows’u baştan yüklemenize izin veriyor. Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Kurtarma yolunu izleyin ve Bu bilgisayarı sıfırla altındaki Başlayın düğmesine tıklayın. Bu seçeneği kullandığınızda kişisel dosyalarınızı saklamayı isteyip istemediğiniz size sorulacak.

Yenileyin

Windows 8’deki yenileme işlevi, aslında dosyalarınızı saklayan bir sıfırlama işleviydi. Windows 10’daki yenileme işlevi ise internet bağlantısı gerektiriyor, çünkü Windows 10’un son sürümünü internetten indiriyor. Böylece yeni yükleyeceğiniz Windows 10, üreticinizin gereksiz yazılımlarından tamamen arınmış oluyor.

Yenileme işlevinin uygulamalarınızı ve sürücülerinizi tekrar yüklemeyeceğini hatırlattıktan sonra başlamak için yenileme aracını buradan indirin:

http://download.microsoft.com/download/8/7/5/8754417B-C1A4-4D6C-8424-E1CD99F51B28/RefreshWindowsTool.exe

Yükleme Diski Kullanın

Windows 10’un belirli bir sürümünü yüklemek istiyorsanız, ISO dosyasını Microsoft üzerinden indirip kendi kurulum diskinizi hazırlayabilirsiniz.

Microsoft Windows 10: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10ISO

Sistem İmajı Hazırlayın

Şimdiye kadarki tüm adımlarda kişisel dosyalarınızı kaybediyordunuz. Ancak Macrium Reflect gibi bir üçüncü parti araçla tüm sisteminizi yedekleyebilir ve gerektiğinde sisteminizi olduğu gibi geri yükleyebilirsiniz.

Macrium Refletct İndirme Linki: http://www.macrium.com/reflectfree.aspx

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica