Windows 10’u Hızlandırmak

windows-hizlandirmak

Windows 10 nasıl hızlandırılır?

Windows 10’lu bilgisayarınız yavaşsa, onu hızlandırabilirsiniz.

Yavaş bir bilgisayar, hepimizi çileden çıkartabilir. Windows 10‘a geçen kullanıcılar genellikle sorun yaşamasalar da, ciddi sıkıntılar yaşayanlar ve hatta bilgisayarının yavaşladığını söyleyenler var.

Ne kadar hızlandırdığı belli olmayan kayıt defteri temizleyicilerini vs. şimdilik bir kenara bırakın. Aşağıdaki yazımızda test edilmiş ve kanıtlanmış, sizi çok uğraştırmayacak bir çok ipucunu bulabilirsiniz.

Windows Açılışını Hızlandırmak

Windows 10’un Hızlı Başlangıç özelliği, açılış süresini kısaltabiliyor. Bu işlevi etkin hale getirmek için önce hazırda bekletme özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor çünkü Windows, hızlı açılış bilgisayarınızın durumunu hazırda bekletme dosyasına kaydediyor.

Hazırda bekletmeyi etkin hale getirmek için yönetici izinlerine sahip bir komut satırı açın ve powercfg /hibernate on yazın. Şimdi Win+X tuşlarına basın ve Denetim Masası’nı açın, ardından Sistem ve Güvenlik > Güç seçenekleri > Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir yolunu izleyin. Burada Hızlı Başlatmayı Aç seçeneğini işaretleyin ve Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklayın.

Açılışı Hızlandırmak

Bilgisayarınızı hızlandırmak için bilgisayarınızla birlikte başlayabilecek programları belirlemeniz gerekiyor. Bu işi Windows 10’un Görev Yöneticisi ile yapabilirsiniz. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi‘ini çalıştırın. Şimdi Başlangıç sekmesine tıklayın. Burada her gün kullanmadığınız, arka planda çalışmasının gereksiz olduğunu düşündüğünüz programları devre dışı bırakabilirsiniz.

İşlemci Kullanımını Optimize Edin

Bazen bazı programlar, işlemcinizi gereksiz yere meşgul ederek bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bunlardan biri olan OneDrive, arka planda eşitleme yaptığı için işlemcinizi ve diskinizi sıkça kullanabiliyor. Bu yüzden OneDrive’ı kullanmıyorsanız, onu kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

RAM Kullanımını Optimize Edin

RAM’in sisteminizin hızında önemli bir rolü var. RAM kullanımını azaltmak için Windows’un görsel kalitesini düşürebilirsiniz. Bu seçeneğe Windows tuşu + X > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Performans > Görsel efektler altından ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede En iyi performans için ayarla seçeneğini etkin hale getirin.

SSD’ye yada SSHD’ye Geçebilirsiniz

Hiçbir ayar, sizi HDD’den SSD’ye geçmek kadar hızlandırmayacaktır. SSD’ler flaş belleklerden oluştukları için çok hızlı çalışırlar. Tek önemli dezavantajları ise HDD’ye göre pahalı olmaları.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica