Yakın Gelecekte Telefon Ekranınız, Telefon Pilinizi Şarj Edebilecek

gunes-enerjisi-akilli-telefon

Piyasada bulunan akıllı telefonlar ve tabletler birçok işlevselliğe sahip, etkili ve net bir görüntü sunan ekranlar barındırıyor. Tabi bu teknoloji hatırı sayılır derecede enerji harcıyor. Peki bataryayı en çok kullanan bileşen olan ekranların aslında bu cihazların en önemli enerji kaynağı olabileceği aklınızda geldi mi?

Michigan Eyalet Üniversitesi’nin mühendislik bölümündeki bir grup araştırmacı bu cihazlardaki ekranları aynı zamanda bir tür güneş paneline dönüştürebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu yeni panel bir tür transparan parlak güneş konsantratörü işlevi görüyor. Güneş enerjisinden yararlanabilen akıllı telefonların daha geniş bir batarya ömrüne ve şarj sürecinde önemli avantajlara sahip olabilecek gibi görünüyor.

Bu teknolojiye şimdiden yatırım yapmayı düşünen bir firma bile var. Kyocera’nın 2015’te Barselona’da düzenlenen MWC etkinliğinde tanıttığı Torque cihazının prototipinde yer alan teknoloji firmanın SunPartner’la işbirliği yaparak geliştirdiği bir özellik.

SunPartner yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamaya göre bu ekranların 10 dakika boyunca güneş ışığına maruz kalması, 100 dakikalık bir bekleme modu süresi ve iki dakikalık bir konuşma süresi sağlayabiliyor. Bu süre size kısa gelebilir fakat şarj aletinizin yanınızda olmadığı ya da bir priz bulamadığınız zamanlarda oldukça işe yarayabilir.

Firmanın halen geliştirme aşamasında olduğu bu teknoloji yakın bir gelecekte çok daha etkili bir biçimde cihazlarda yer almaya başlayabilir.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica