Apple, AppStore’a Reklam Almaya ve Yayınlamaya Başladı

app-store-reklamlari

Apple, uygulama mağazasına yeni bir hareket yaratacağını düşündüğü, AppStore reklamlarını hayata geçirdi. Peki sistem nasıl çalışacak?

Apple, haziran ayında düzenlenen geliştiriciler konferansında, AppStore’da artık reklam göstermeye de başlayacaklarını duyurmuştu. Bu sayede yeni çıkan uygulamaların daha çabuk keşfedilmesine zemin hazırlamayı amaçlayan Apple, sonunda alt yapı çalışmalarını tamamladı ve reklam gösterimlerine başladı.

appstore-reklamlari

Şimdilik sadece ABD içinde yaşayan veya bir başka deyişle bölge ayarlarında ABD’yi seçen kullanıcılara gösterilecek olan reklamlar, ilk etapta yalnızca popüler aramalarda çıkacak. Bu bölgedeki kullanıcıların yapmış olduğu popüler arama sonuçları içinde çıkan reklamlar, taxi, calendar, to do list gibi arama sorgularının sonuç sayfalarında görülmeye başlandı.

Apple’ın her platformda olduğu gibi reklam alanında da sıkı bir denetim içinde yürüteceği AppStore reklamlarında her geliştiriciye reklamlarını gösterme garantisi de vermiyor. Kötü niyetli reklam çalışmaları fark edildiği an engellenecek. Apple sistemi büyük ya da küçük demeden tüm geliştiricilere açmış durumda. Şu anda kayıt olan geliştiriciler ücretsiz olarak 100 Dolar’lık kredi de kazanmış oluyor. Bu arada Apple Geliştiricisi olarak mağazalarda uygulama yayınlamanın maliyetinin de yıllık 100 Dolar olduğunu belirtelim.

Bu yapı özellikle rekabetin yoğun olduğu ve geliştiricinin kullanıcılara bir hizmet satarak para kazandığı alanlarda kıyasıya bir mücadeleye yol açacaktır.

App Store Arama Reklamları Fiyatlandırmaları Nasıl Olacak?

  • Uygulama yazılımcıları için yayınlayacakları kampanya için maksimum bir bütçe belirleyecek.
  • App Store arama reklamları bilinen “ikinci fiyat açık artırması” yöntemini kullanarak diğer uygulamalardan aldığı fiyatları karşılaştıracak ve yayınlanacak olan teklif fiyatını belirleyecek.
  • Apple belirlenen teklif fiyatına ilgili olarak hangi reklamların gösterileceğine karar verecek.

App Store Arama Reklamları Özellikleri Nelerdir?

  • Uygulama geliştiricilerinin ya da yayınlacılarının iPhone ve iPad için ayrı ayrı reklam vermesi gerekiyor.
  • Uygulama geliştiricilerinin ya da yayınlacılarının  anahtar kelime önerme aracı ile hızlandırıcı kelimeler ve negatif etki yaratabilecek kelimeleri belirleyebilecek.
  • Hedef kitleyi seçebilecek ve hedef kitleye uygun reklamlar önerebilecek.
  • Analiz özelliğinden yararlanarak arama reklamlarının etkilerini de ölçümleyebilecek.

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica