Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın Hafızası Doldu

cern-hdd-doldu

Bilime ışık tutan devasa aygıt Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın hafızası doldu.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN),  İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. Tesiste son yüzyılın en büyük bilimsel gelişmelerine dönüşüp evreni ve dünyamızı anlamamıza sağlayacak büyük deneyler yapılmakta. CERN’de yer alan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC)’nın amacı atom altı parçacıkların birbirlerine çarpıştırılarak evrenin oluşumunda gerçekleşen olaylar dizisini keşfetmek ve geleceğimizi şekillendirmek.

Bu devasa aygıt mikroskopla görülemeyecek kadar küçük parçacıkları ışık hızına yakın hızlara yükselterek çarpıştıracak kadar hassas. Bu nedenle inşa edilirken tüm zamanın sadece %30’unda kullanılıp geri kalan zamanlarda bakım yapılması öngörülmüştü. Bu plana rağmen inşasından itibaren tüm zamanın %70’inde sürekli olarak deneyler gerçekleştiriliyor. Her deneyin sonuçları ise tesisin hard disklerinde depolanıyor. Bu hard diskler, tüm bilim kuruluşlarında olduğu gibi, yıllar öncesinden ne kadar depolamaya ihtiyaç duyulacağı düşünülerek alınıyor. Tüm beklentilerin üzerine çıkan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın bu nedenle hard diskinde yer kalmadı. Bu sebeple de yapılacak yeni testlerin sonuçlarını depolayamayacak olan LHC için çözüm düşünülüyor.

İlk akla gelen tabiki klasik olarak eski verileri silmek. Bu sebeple yetkililer sürekli olarak eski deneyleri silerek yenilerine yer açmaya çalışıyorlar. Oldukça garip gelen bu durumda LHC için daha öncesinden ekstra veriler için ayrı bir depolama ünitesinin düşünülmemiş olması ise eleştiri almasına sebep oluyor.

Şaşırmamak elde değil, üzerine bir usb giriş, bir sd kart yuvası vs.de mi yapamadınız?

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica