Defraggler Disk Birleştirme Programı

defraggler

Windows’un disk birleştiricisi çok basit geliyorsa, bir de Defraggler programını deneyin.

Windows’un disk birleştirme aracı temel birleştirme görevlerini başarıyla yerine getiriyor. Ancak bu araç, detayları görmek istediğinizde yetersiz kalabilir. Bu durumda Piriform Defraggler’ı kullanabilirsiniz.

Defraggler, sabit disklerinizi ve harici disklerinizi tamamen birleştirebildiği gibi, dilediğiniz dosyaları seçerek birleştirmenizide sağlıyor. Bunun için öncelikle disk üzerinde bir analiz gerçekleştirmeniz gerekiyor. Son olarak parçaları disk üzerine dağılan dosyaların içerisinden istediğinizi seçerek birleştirebilirsiniz. Bu işlemi Windows Gezgini’nde dosyalara sağ tıklayarak da yerine getirebilirsiniz.

SSD diskler, normal mekanik sabit disklerin aksine birleştirmeye genellikle gerek duymuyor. Hatta SSD disklerde, disk birleştirme işlemi diskin ömrünü kısaltabiliyor. Bu yüzden SSD diskinizi birleştirmenizi önermiyoruz. Mutlaka birleştirmeniz gerekiyorsa, dosyaları tek tek seçerek birleştirmeniz disk ömrünü daha az etkileyecektir. Ancak testlerin birleştirme işleminin SSD performansında büyük bir fark oluşturmadığını gösteriyor. Yani SSD diskiniz varsa disk birleştirme yapmanıza hem gerek yok hemde önermiyoruz.

Defraggler, sabit diskinizin sağlık durumunu izleme ve diskiniz ile ilgili istatistikler sunma gibi özelliklerde sunuyor.

Defraggle İndirme Linki: http://www.piriform.com/defraggler

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica