SSD’ler Neden Bozuluyor?

ssd-diskler-neden-bozuluyor

SD’ler ve mekanik sabit diskler arasında temel bir fark var. Mekanik sabit disklerin aksine SSD’ler bir ya da iki yolla işlevsiz hale gelip bozulabiliyor.

Mekanik sabit diskler ve SSD’ler arasındaki ana farkı şöyle: Mekanik bir sabit diskin depolama alanı, ihtiyaç duyuldukça birçok defa yeniden yazdırılabilen verileri tutabiliyor ve bunlar söz konusu disk işlevsel kaldıkça kullanılabilir olmaya devam edebiliyor.

SSD’lerde ise verileri tutan her bir hücre, söz konusu SSD ölmeden önce sınırlı sayıda yazdırılabiliyor veya programlanabiliyor. Bunun nedeni ise ne zaman bir yazdırma operasyonuna gerek duyulsa, bir hücredeki herhangi bir verinin o hücre kullanılmadan önce silinmesi gerekiyor. Bu yazdırma, silme ve yeniden yazdırma süreci de nihayetinde bu hücreler üzerinde hasar bırakıyor ve hücreler arasındaki izolatörde bozulmaya yol açıyor. Sonunda bu tekil hücreleri yüklemek artık imkansız hale geliyor.

Farklı türden flaş belleklerin farklı yaşam süreleri oluyor, bu da elbette hücre başına ne kadar bit’in mevcut olduğuyla belirleniyor. Daha az bit, zaman içerisinde daha az sorun demek. Daha çok bit ise daha çok sıkıntıya neden oluyor.

Sınırlı bir yaşam döngüsüne sahip olan SSD’lerin bu ömrü de “yazılı terabit’lerle” (TBW) ölçülüyor. Üreticiler aslında genellikle bu rakamlara pek atıfta bulunmuyor, dolayısıyla SSD’nizin bu rakama ulaşmadan önce bozulması ya da tam tersi bunun sonrasında işlevsiz kalma olasılığıda var. Bu da elbette birçok faktöre bağlı.

Örneğin iki yıldır kullanımda olan ve yaklaşık 32 TB’lık bir verinin yazıldığı bir SSD’ye şimdiye kadar 60 TB’lik veri yazılmış olsaydı endişelenmeye başlayabilirdiniz. Diğer yandan her ihtimale karşı buradaki dosyaların bir yedeğini almanız da riski önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica