Thursday, January 14, 2021
internet, teknoloji, haber


800 Dili Destekleyen Font, Google Noto

Google ve Monotype birlikte geliştirdikleri, yapımı 5 yıl süren, 100’dan fazla yazı sistemini, 800 dili ve yüzbinlerce karakteri barındıran fontu…

By Hakan Demirel , in Ücretsiz , at 9 Ekim 2016 Etiketler: , ,

google-noto-font

Google ve Monotype birlikte geliştirdikleri, yapımı 5 yıl süren, 100’dan fazla yazı sistemini, 800 dili ve yüzbinlerce karakteri barındıran fontu Noto‘yu tanıttı.

Dijital ortamda farklı dildeki yazı fontu desteklenmiyorsa ekranda küçük bir kare şeklinde görünüyor ve bu karlerde “tofu” olarak tanımlanıyor. Artık tofu’ları dert etmeye gerek yok çünkü Google ve Monotype, tofu’ları engelleyecek yeni bir font indirmeye sundu.

google-notonomoretofuGoogle ve Monotype yaklaşık beş yıldır Google Noto üzerinde çalışıyor. “No tofu”nun kısaltması olan Noto 800 farklı dil ve 100 yazılı kodu destekliyor. Bunlara emojiler ve pek çok sembol de dahil. Global iletişimin önünü açmak ve sınırları aşarak dil ve kültürler arası etkileşimi artırmak isteyen Noto, artık kullanılmayan ölü dilleri dahi destekliyor. Ayrıca Google Not’nun üzerindeki çalışmaların devam edeceğini belirtelim.

noto-dilleri

Ücretsiz indirmek için: https://www.google.com/get/noto/

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica