Apple, Parmak İzi Okuyucusunu Ekranlara Entegre Edecek

apple-home-tusu-touch-id

Apple tarafından yeni bir Touch ID patenti alındı. Bu patentteki bilgilere göre artık parmak izi sensörü bir tuşta değil ekranın içinde olması düşünülüyor.

Apple’ın yaptığı yenilikler hiç şüphesiz tüm kullanıcıları heyecanlandırıyor. Amerikan Patent Ofisi tarafından Apple’a verilen yeni patentin içeriği sızdı. Patentin içeriğinde yeni Touch ID, yani parmak izi okuyucu var. Yeni parmak izi okuyucusu iPhone’un ekranın altından parmağı tanımasına olanak sağlayacak.

apple-touchid-patent

Patent üzerinde uzun zamandır çalıştığı bilinen Apple, sonunda teknolojiyi mükemmelleştirmiş olacak ki patent almaya karar vermiş. Aynı ürün ile ilgili ilk başvuru Apple tarafından 9 Eylül 2014’te yapılmış.

Apple’ın parmak izini ekranın arkasından şimdiye kadar okuyamamasının önündeki en önemli engel ise “Manyetik Bulanıklık” adı verilen olaydı. Bu olay parmak izi sensörü ile parmak arasındaki mesafe ne kadar artarsa o kadar etkili oluyor ve keskin görüntülenmenin yapılmasını engelliyor. Bundan kurtulmak için farklı lensler kullanacak olan Apple’ın patenti hakkındaki detaylı bilgiler ise, tabi ki gizli.

Bu gelişmeden anladığımız, Apple yeni iPhone modellerinde Home tuşunu tamamen ortadan kaldırıp parmak izi okuyucusunu ekranın farklı yerlerine koymak istediği. Böyle bir durumda Apple iPhone şöyle görünebilir;

apple-touchid

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica