Linux Hakkında Yanlış Bilinenler

linux

Linux’un çok fazla kullanıcısı yok diye düşünüyor olabilirsiniz, maalesef yanılıyorsunuz. Doğrusu, ücretsiz olarak indirilebilen Linux’u birden fazla şirket kontrol ediyor ve bu yüzden kullanıcılarının net olarak sayısını belirlemek biraz zor. Üstelik tanıdığınız çoğu arkadaşınız, muhtemelen her gün Linux kullandığının farkına bile varmıyor. Linux, milyonlarca kullanıcısı olan bir işletim sistemi. Peki Linux’la ilgili doğru bilinmeyen başka neler var?

Hobi Olarak Geliştiriliyor

Kısmen doğru olabillir ama bugün sayısız firma, ihtiyaçlarını karşılamak üzere Linux’a geçmiş bulunuyor. Bu firmaların birçoğu, geleceği için Linux’a yatırım yapıyor. Linux Foundation ise Linux Torvalds’a çalışmalarını sürdürmesi için ödemede bulunuyor.

Kullanımı Zor

Aslında Linux, daha çok bilgisayar programcılarına ve sistem yöneticilerine yönelik bir işletim sistemi olarak tanınıyor. Ancak Linux’u yüklemek için kod yazmayı bilmenize hiç gerek olmadığı yok. System76, ZaReason gibi bazı firmalar, bilgisayarlarını Linux yüklü olarak satışa sunuyorlar. Bunun nedeni hem Linux’un çoğu sürümünün ücretsiz olması (bazı ücretli sürümleride var), hemde Linux kullanıcılarına ulaşmak istemesi.

Çok Güvenli

Linux açık kaynaklı olduğu için daha güvenli olduğunu duymuş olabilirsiniz. Kaynak kodu bir çok kişi tarafından görüntülenebildiği için açıkların daha kolay bulunabiliyor. Fakat bazı açıklar yıllarca fark edilmiyor. Ayrıca Linux’un masaüstündeki pazar payı düşük olduğundan, zararlılar genellikle Linux’u hedefine almıyor. Ancak veriler, Linux’un “hack’lenemez” olmadığını gösteriyor.

Arayüzü Kötüdür

Linux ticari bir ürün olmadığından tasarımcıları, onu güzelleştirecek vakti bulamıyorlar. Bu aslında iyi bir şey, çünkü Linux daha az kaynakla çalışabiliyor. Bugünkü Linux dağıtımlarının birçoğu, kullanıcıya daha hoş görünen bir işletim sistemi sunmayı amaçlıyor. Arayüz konusunda birçok seçeneğiniz olduğundan, en azından birini beğenme olasılığınız daha yüksek. Yani aynı işi yapabileceğiniz birden fazla Linux sürümü ve arayüzü bulabilirsiniz.

Oyunlar İçin Uygun Değil

Bilgisayar oyunlarının çoğu Windows’ta çalışırken çok küçük bir kısmı, Mac’lerde çalışıyor. Linux’ta çalışanların sayısı ise daha da az. Ancak buna rağmen Linux kullanıcılarını memnun edecek sayıda oyun var.

İlk günlere kıyasla Linux dünyasına birçok şey değişti. Linux grafik sürücüleri artık çok daha iyiye ve bir çok oyun oynanabiliyor. Steam vb platformlar üzerinden bu oyunları rahatlıkla yükleyebilir ve oynayabilirsiniz.

Paranızın Karşılığını Alırsınız

Linux için doğru olduğunu söyleyemeyiz. Ücretsiz yazılımların bazen ücretliler kadar iyi olmuyorlar, ancak Linux’ta VLC ile herhangi bir videoyu çalabilir, GIMP ile fotoğrafları düzenleyebilir, Firefox ile internette dolaşabilirsiniz. Sunucular için önemli yazılımlar üreten Microsoft’a rağmen bazı firmalar, Linux’u tercih edebiliyorlar. Aynısı, bazı programcılar için de geçerli. Hatta bazı ürünler var ki ücretli olarak alabileceğiniz çoğu yazılımdan daha iyi.

Ticari işletim sistemlerinin daha sıkıntılardan arındırılmış ve daha çok cilalanmış oldukları doğru, ancak ücretsiz Chrome OS ve Android, Windows kadar iyiler. Üstelik Chrome OS ve Android, Linux’u temel alıyorlar. Hatta temeline gidecek olursak, yani Unix’e bakacak olursak Mac OS X (macOS) Unix üzerine geliştirilmiş Linux gibi diyebiliriz.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica