Thursday, January 21, 2021
internet, teknoloji, haber


Panasonic Esnek Pil Üretti

Japon devi Panasonic esnek pil üreterek yeni bir dönemin kapılarını açtı. Pek çok elektronik cihazın tasarımı bu piller sayesinde değişebilir. Panasonic’in…

By Hakan Demirel , in Teknoloji , at 10 Ekim 2016 Etiketler: ,

panasonic-esnek-pil-uretti

Japon devi Panasonic esnek pil üreterek yeni bir dönemin kapılarını açtı. Pek çok elektronik cihazın tasarımı bu piller sayesinde değişebilir.

Panasonic’in ürettiği esnek pili, esnek ekranlar, 3D yazıcı ile üretilmiş elektronik parçalar ve gittikçe küçülen işlemci üniteleri ile birlikte kullanıldığında büyük bir buluş olma potansiyeline sahip. Bu piller sayesinde, esnek akıllı telefonlar da artık hayal olmaktan çıkabilir.

Panasonic’in paylaştığı verilere göre esnek pil, 25mm yarıçapına ve en fazla 25 derece açıya kadar, 1.000 defa bükülebiliyor ve şarjının yüzde 1’ini bile kaybetmiyor. Bu esnekliği koruyabilmesi için pil, sızıntıları ve aşırı ısınmayı engelleyen özel bir dış kaplama ile korunuyor.

Maalesef, esnek olan tüm yeni teknolojiler gibi, bu pilin de bir akıllı telefonu destekleyebilmesi için daha aşama kaydetmesi gerekiyor. Şu an esnek piller sadece17.5 mAh ve 60 mAh arasında enerji depolayabiliyorlar. Bu şu an kullandığımız 3.000 mAh pilli akıllı telefonlardan çok uzak. Ancak şimdilik bu şarj kapasitesi bir çok elektronik aksesuara yeterli olacaktır.

Bununla birlikte, akıllı telefonlar için yakın zamanda göremesekte, giyilebilir teknolojiler için yada çok az enerji ihtiyacı olan ürünler için kullanılabilir.

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica