Microsoft’tan Windows Insider Kullanıcılarına Önemli Uyarı

windows-insider-program

Microsoft, Windows Insider Program’a gösterilen ilgiden dolayı kullanıcılarına memnuniyetlerini ilettiklerini fakat Insider’ların en yeni mimarilere güncelleme yapmalarının gerektiğini açıkladı.

15 Ekim’e kadar eski Insider Preview’ların çalışmasına izin vermeyeceklerini belirten Windows Insider Program’ın yöneticisi Dona Sarkar, artık eskiyen bu mimariden olumsuz olarak etkilenen bilgisayarların 1 Ekim tarihinden itibaren 3 saatte bir yeniden başlatıldığını duyurdu.

Şimdilik böyle bir yöntem uyguladıklarını belirten Sarkar, 15 Ekim tarihinden itibaren eski mimarileri bünyesinde barındıran bilgisayarları başlatmanın artık mümkün olmayacağını belirtti. Bu noktadan sonra kullanıcılar, bilgisayarlarını yeniden başlatabilmek için Windows’u tekrar USB ya da DVD sürücüsü üzerinden yeniden yüklemek zorunda kalacaklar.

Eski bir Insider Preview kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki işlemleri yaparak öğrenebilirsiniz:

  • Windows 10’daki çalıştır sözcüğünü aratıp aynı isimdeki programı çalıştırın
  • winver.exe yazıp enter’a basın. Karşınıza aşağıdaki görselde olduğu gibi küçük bir pencere çıkacak. Bu pencerede kırmızı çerçeve içine alınan alandaki tarihi (bitiş tarihi) kontrol edin.

windows-evaluation-copy

Eğer böyle bir tarih görmüyorsanız, OS Build (görselin hemen üstünde göreceksiniz) numarasına bakın. Bu numaralar 1436714371 veya 14372  ise 4 gün içinde yeni Insider sürümüne güncellemeniz gerekiyor. Aksi taktirde Windows güvenlik için boot desteğini de çekerek bilgisayarınızı başlatmanızı da engellemiş olacak. Ayrıca şu anda en yeni Insider sürümünün 14942 olduğunu da hatırlatalım.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica