YouTube, En Çok İzlenen Oyun Videolarını Açıkladı

youtube-gaming

YouTube,  dünya genelindeki oyun severlerin en çok hangi oyun videolarını izlediğine dair bir istatistik yayınladı.

YouTube, kısa bir süre önce YouTube Gaming’i kullanıma açmıştı. https://gaming.youtube.com/ adresinden ulaşabileceğiniz YouTube Gaming sayfasından, oyun fragmanlarına, oynanış videolarına ve oyun inceleme videolarına ulaşabiliyorsunuz. Oyun severlerin büyük ilgisini toplayan yeni sayfa sayesinde, oyun severlerin izleme alışkanlıklarına dair bilgilerde elde etmeye başladı. Toplam 251 ülkenin verilerini kaydeden YouTube, yayınladığı listede 25 ülkeye dair 15 oyun videoları izlenme oranı ile ilgili bilgilere yer verdi. Listede Türkiye’de bulunuyor.

youtube-populer-oyun-videolari

Tüm ülkelerde en çok izlenen oyunlar ise sırasıyla Minecraft ve GTA V. Yeşil olan kısımlar, sol tarafta yer alan oyunların o ülkede en popüler oyunlar arasında yer aldığı anlamına geliyor. Listede yer alan tüm oyunların popüler olduğu ülkeler Kanada, Avustralya ve Hollanda olarak göze çarpıyor. Japonya’da ise 5 oyun dışında diğer oyunlar pek ilgi çekmiyor. Türkiye’de ise 15 oyundan 11 tanesi popüler. Kalan 4 oyun içerisinde Overwatch’un olması ise oldukça ilginç. Zira Overwatch, dünya genelinde son zamanların en popüler oyunu olarak biliniyor.

Bu veriler ile YouTube, bazı oyunların son derece bölgesel olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, Minecraft ve GTA tüm dünyada popüler. Ruslar Pokemon Go’ya kesinlikle güvenmiyorlar fakat STALKER: Shadow of Chernobyl’e bayılıyorlar.. Amerikada NFL 16 son derece popüler. Alman kullanıcılar için Deponia çok tercih ediliyor. Lego Marvel’s Avenger, Brezilya’da büyük patlama yapmış. Fransa, Japonya ve Tayvan’da da Dofus, Puzzles & Dragons ve Tower of Saviors gibi rol yapma oyunları çok seviliyor.

youtube-ulkelere-gore-oyun-videolari

Paylaşılan verilerde en tuhaf olanları ise 2004’te piyasaya çıkan Dofus’un hala çok ünlü olması. Bu popülerliğin en büyük nedeni Dofus’un ücretsiz olması. Belirtmekte fayda var, Youtube’un araştırma sonucu daha çok oyun izlemeyle ilgili – oyunun kendisi tam olarak işin içinde değil.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Ahmet Dandanakan dedi ki:

    TEBRİKLER KARDEŞİM YAPTIĞIN HABERLER ÇOK GÜZEL KESİNLİKLE TAVSİYE EDECEĞİM HERKESE ELİNE SAĞLIK BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica