Akıllı telefonlarımızdan duman çıkmaya başlarsa ne yapmalıyız!

guvenlik-uyarisi

Son dönemlerde, özellike Samsung Galaxy Note 7 ile birlikte artan patlayan veya yanan telefon haberlerinden sonra uzmanlar ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğini açıkladılar.

Uzmanların açıklamalarına göre;

Uzaklaşın

Yapılacak en iyi şey uzaklaşıp yanmasını veya tütmesini beklemek, yanmaya başladıktan sonra bi daha durmaz. Duman zehirli gaz içerdiği için solumak sağlığımız açısından iyi olmayacağı gibi hamileler, çocuklar ve yaşlılar için büyük tehlike arz ediyor.

Yangını söndürmeyin

Lityum iyon bataryaları normal bir yangın gibi söndürmeye çalışmak daha fazla soruna neden olabilir.

Cihazı oynatmayın

Telefona dokunmak vücüdunuzda oluşacak kimyasal yanıklara yol açabilir. Yinede eğer yerinden oynatmak zorundaysanız ısı geçirmez eldiven ve zehirli gaz için gaz maskesi giymeniz tavsiye edilir.

Cihazı başka bir yere taşımanız gerekirse

Yangının evdeki diğer materyallere sıçramasını engellemeniz gerektiği durumlarda, öncelikle cihazı yanmaz bi yere koymalısınız ve bunu yaparkende mümkünse metal bir kovaya spatula ile atabilirsiniz.

Bahsi geçen tüm uyarılara rağmen çoğu lityum iyon bataryalar güvenli. Piyasada aşağı yukarı 3.5-4 milyar lityum iyon batarya var ve sorunlu batarya çıkma olasılığı 10 milyonda bir diyebiliriz.

Uzmanlar, yanma riski olan ve üzerinde pil bulunduran tüm cihazlar için hemen hemen aynı yöntemleri uygulayabilecğeimizide uyarılarına ekliyorlar.

Ali Atasoy

pcanalist.com kurucularından. Pilot olur kendileri, uçakla insanları, haberleriyle bizi uçurmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica