Amazon, Spotify ve Apple Music’e rakip oluyor

amazon-amu

Uzun zamandır, Amazon’un müzik servisi açmak istediğine dair haberler çıkıyordu. Amazon sonunda Amazon Music Unlimited’i (AMU) bugün tanıttı. Beklendiği gibi yeni ve Prime Music’ten bağımsız bir müzik servisi ile karşımıza çıktı. Amazon Music Unlimited, 3,99 dolardan başlayan fiyatlarıyla Spotify ve Apple Music gibi popüler müzik dinleme servislerine ciddi rakip olacak gibi görünüyor.

AMU, ne olarak bilinmesede on milyonlarca şarkıyı, reklamsız ve kurulu olduğu cihazlarda çevrimdışı dinlemenize olanak sağlıyor. AMU, iOS, Android cihazlarında, PC ve Mac’te, Echo cihazları, Amazon tabletleri ve web’de çalışabiliyor.. Amazon’un diğer sistemlerine üye olanlara, normal üyelik yaptıranlardan daha avantajlı fiyat politikasıda yine devam ediyor ve bu özel teklifleri ile de müzik servisini rakiplerinden ciddi bir şekilde ayrıştırıyor. Zira bağımsız üyeler için fiyat teklifi, 9,99 dolar yani rakipleriyle aynı düzeyde. Ancak Prime üyesiyseniz servisi aylık 7,99 dolara, Amazon Echo kullanıcısıysanız 3,99 dolara satın alabiliyorsunuz. Aile planı ise aylık 14,99 dolar.

Amazon, bu servis ile Amazon Echo, Amazon Alexa hizmetlerinide desteklemeyi ve entegre bir şekilde çalışmasınıda düşünmüş. Yapay zeka destekli Alexa, zaman içinde müzik dinleme alışkanlıklarınızı öğrenerek, yalnızca “müzik çal” dediğinizde bile zevkinize göre parçalar seçme yetisine sahip olabilecek. Bununla birlikte, “Bon Iver’in yeni şarkısını çal”, “80’lerin popüler funk şarkılarını çal” ya da “Mutlu parçalar çal” gibi daha karmaşık komutlara yanıt verebiliyor. Şarkı sözlerini de takip eden Alexa, sizin “içinde …. sözleri geçen şarkıyı çal” komutunuzu da algılayabiliyor.

AMU ile birlikte mobil Amazon Music uygulamasını da yenileyen Amazon, uygulamasını günün müzik uygulaması trendlerine daha da yaklaştırmış. Amazon Music Unlimited, öncelikle ABD’de sunuluyor, bir süre sonra Birleşik Krallık, Almanya ve Avusturya’ya açılacak. Servisin Spotify ve Apple Music ile rekabetinde en önemli dezavantajı şimdilik küreselleşme olacak gibi görünüyor.

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica