iOS güncellemesi nasıl kapatılır?

ios-guncellemeyi-kapatmak

Geçtiğimiz günlerde Apple, iOS işletim sisteminin en gelişmişi olan iOS 10’u kullanıcılarına sundu. Çok kısa bir süre geçmeden iOS 10.0.1 ve hemen ardından iOS 10.0.2’yi sunan teknoloji devi, kullanıcılarından aldığı geri bildirimleri çok kısa bir sürede değerlendirmek için elinden geleni yapıyor.

Buna rağmen iPhone kullanıcıları bazen kullandıkları işletim sistemini güncellemek istemiyorlar yada yeni bir sürüm iOS bir kaç model önceki iPhone modellerini desteklese bile cihazınızı rahatsız edebilecek derecede yavaşlatıyor.

İşte bu noktada iPhone yada iPad’inizin iOS güncellemesini otomatik olarak yapmamasını, indirmemesini sağlayabiliyorsunuz. Apple, iPhone ve iPad gibi cihazlarını Wi-Fi ağına bağlı ve şarja takılmış halde olduğu zaman iOS güncellemesini otomatik olarak indirebilmesini sağlıyor.

Cihazınızı güncellemek yada iOS güncellemesinin otomatik olarak yapılmamasını istiyorsanız iki yöntemi bulunuyor;

1- Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı > (Saklama alanı başlığı altındaki) Alanı Yönet bölümüne girerek daha önce indirilmiş olan iOS güncellemesini seçerek silebiliyorsunuz. Fakat bu yöntem şarja taktığınız ve aynı anda Wi-Fi ağına bağlandığınız anda işe yaramayacaktır, hatta güncellemeyi silmişseniz otomatik olarak tekrar indirecektir.

2- Bu yöntem biraz daha kalıcı diyebiliriz;

Öncelikle bilgisayarınıza iTunes kurun, daha sonra yeni güncellemeyi iTunes aracılığıyla bilgisayarınıza indirin. Sonra telefonunuzu USB kablo aracılığı ile bilgisayarınıza bağlayın, iTunes cihazınızı tanıdığı an “Güncellemek ister misiniz?” şeklinde bir soru soracak. Hayır’ı işaretleyin ve “Bir daha anımsatma” seçeneğini seçin. Bundan sonra telefonunuz şarjda ve Wi-Fi ağında olsa bile güncelleme dosyasını indirmeyecektir. Bu yöntemle telefonunuza “Güncelleme bilgisayarımda var, istersem oradan yüklerim” mesajı vermiş oluyorsunuz.

Anlatmış olduğumuz yöntemlerle, hem otomatik iOS güncellemesinden kurtulmuş hem de Ayarlar simgesinin üzerinde çıkan can sıkıcı (1) uyarısından kurtulmuş oluyorsunuz.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. fatih dedi ki:

    İşe yaramıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica