Apple Store’da güvenlik kabloları kaldırılıyor

apple-guvenlik-kablolarini-kaldiriyor

Apple’ın resmi mağazası olan Apple Store’lara gelen müşterilerine daha iyi bir cihaz deneyimi sunmak için önemli bir karar aldı.

Apple Store’larda cihazlarda bir güvenlik kablosu bulunuyor ve bu kablo, cihazı doğru düzgün kullanmanızı az da olsa engelliyor. Hatta bu kablo yüzünden fazlada hareket edemiyorsunuz diyebiliriz. İşte bu durumu göz önünde bulunduran Apple, mağazalarına gelen müşterilerin daha özgür ve verimli bir iPhone deneyimi yaşaması için söz konusu güvenlik kablolarını kaldırma kararı aldı.

Artık Apple Store’larda iPhone’lar, bulundukları standlara güvenlik kablosu ile bağlı olmayacak. İlk aklımıza gelen, bu yöntem yüzünden telefonu cebine atanın oradan uzaklaşması olabilir fakat Apple buna da çözüm üretmiş. Telefonlara yerleştirilecek özel bir alarm sistemi sayesinde mağazanın kapısından cihaz çıkış yaptığı anda alarm harekete geçecek. Tabi ki Apple tek çözüm olarak bununla kalmıyor, mağazalarda sergilenecek cihazlara yönelik özel yazılımlar yükleyerek çalınmaya karşı önlem alıyor.

Bu yazılımlar ile olur da telefon bir şekilde çalınırsa, anında uzaktan müdahale edilerek tam anlamıyla etkisiz, kullanılmaz hale getirilecek. Yani çalan kişinin elinde sadece hiçbir zaman açıp kullanamayacağı bir iPhone olacak.

Şu anda sadece Birleşik Krallık ve Kanada’da bulunan bazı mağazalarında bu uygulamaya geçmiş durumda. Türkiye’de ki yada diğer ülkelerdeki mağazalarında aynı uygulama olur mu henüz bilemiyoruz.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica