Google, mobil ve masaüstü aramayı birbirinden ayırıyor

google-mobil-aramalar

Google arama sonuçlarında mobil versiyonu yada mobil uyumlu olan sitelerin daha etkin hala getirilmesi için beklenen köklü değişikliği yakında yapabilir. SEL (Search Engine Land)’in haberine göre, Google aramalarda öncelikli kullanacağı ayrı bir mobil endeksi geliştiriyor.

Google’ın yeni ve ayrı bir mobil endeksi üzerinde çalıştığına dair haberler bir yıl öncesine kadar gidiyor. Geçtiğimiz yıl SMX etkinliğine konuşmacı olarak katılan Google’dan Gary Illyes, şirketin arama sonuçları için kullandığı endeksinin mobile özel bir versiyonunu geliştirdiğinden bahsetmişti. Bu kez Pubcon konferansında konuyla ilgili yeni güncellemeleri paylaşan Illyes, mobil endeksin önümüzdeki birkaç ay içinde devreye alınacağını söyledi. Değişiklikle birlikte Google, arama sonuçlarında öncelikli olarak mobil endeksi kullanacak. Ayrılan masaüstü endeksi, en azından bir süre daha, çalışmaya devam edecek ancak mobil endeks kadar güncel olmayacak.

Google şu anda web sitelerinin mobil arama sonuçlarındaki sıralamalarını masaüstü içerikten çekerek oluşturuyor.

Google aramalarında, mobilin aramaların daha fazla kullanıldığı araç haline gelmesinin değişikliği zorunlu hale getirdiği ortada. Ancak mobil endeks ile ilgili bilinmeyen çok fazla şey var, hala. Bunlardan ilki mobilin öncelikli endeks haline gelmesinin masaüstünden yapılan arama sonuçlarını etkileyip etkilemeyeceği.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica