iPhone’un alarm erteleme süresi neden 9 dakika?

iphone-alarm-erteleme

Başta iPhone’lar olmak üzere pek çok akıllı cihazın alarmında yer alan erteleme özelliğinin neden 9 dakika olduğunu merak ettiniz mi?

Aslında erteleme modunun geçmişi 1950’lere dayanıyor. Erteleme tuşunu geliştirme fikri Telechron firması tarafından bulunmuş. General Electric Telechron firmasının 1956’da çıkardığı 7H241 modeli, erteleme tuşuna sahip ilk alarmlı saati olarak geleceğin erteleme standartlarını belirliyor. Sizi uyandıran, sonra biraz kestirmenize izin veren ve yeniden uyandıran bu alarm, erteleme tuşu için de bir devri başlatıyor.

Dijital saatlerin hayatımıza girmesinden çok öncesinde üretilen 7H241 modelinde saatçilerin erteleme için pek bir alternatifi bulunmuyordu. Saatin sunduğu mekanik çalışma prensiplerinden yararlanan saatçilere göre 10 dakikanın üzerindeki herhangi bir süre fazla uzun ve kullanıcıların uykuya geri döneceğine inanıldığı için mühendisler de bu sürenin maksimum 10 dakika olması gerektiği konusunda hem fikir oldular. Bu fikirle birlikte günümüze kadar gelen ideal erteleme süresi ortaya çıktı: 9 dakika. Bu görüşün bilimsel olarak bir dayanağı yok fakat geçmişte bulunan bu süre bir standart olarak kabul ediliyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica