Microsoft: Türkiye riskli durumda!

microsoft-turkiye

Microsoft Türkiye CTO’su Onur Koç’un yaptığı açıklamaya göre Türkiye yüksek riske sahip ülkeler arasında.

Microsoft Türkiye CTO’su Onur Koç, Milliyet Gazetesi ile yaptığı röportajda Türkiye’nin yüksek riske sahip ülkeler arasında olduğunu söyledi. Türkiyede internet kullanıcılarının nerdeyse %99u sosyal medya kullanıyor. Türkiye’deki her 100 kullanıcıdan 40.3’ünün bilgisayarında yada mobil cihazında kötü amaçlı yazılım bulundurduğunu belirten Onur Koç, bu durumun ulusal güvenlik içinde tehdit oluşturduğunu söylüyor.

Türkiye’de 80 milyonun 46 milyonu aktif internet, 42 milyonu ise aktif sosyal medya kullanıcısı. Mobil telefon kullanma %90’ın üzerinde. Ancak bilinçli kullanımda problemler var. Güvenlik tarafından bakıldığında zincirin en zayıf halkasının insan olduğunu görüyoruz. Riskleri basit önlemler ile büyük oranda azaltmak mümkün ama ülkemizde güvenlik konusunda bilinçli kişi sayısı maalesef az. Bunun sonuçlarını küresel raporlarda görüyoruz. Microsoft olarak 3 ayda bir yayınladığımız Güvenlik Raporu’nda Türkiye yüksek riske rahip ülkeler arasında. Örneğin, bilgisayarlarda kötü amaçlı yazılım bulunma oranı, dünyada ortalama %17.8, Japonya’da %6.3 iken, ülkemizde %40.3. Yani her 100 kullanıcıdan 40.3’ünde kötü amaçlı yazılım bulunuyor. Bunun ana sebebi ise güncel olmayan, desteklenmeyen ve yönetilmeyen yazılım kullanımı. Bu aynı zamanda ulusal güvenliğimiz içinde tehdit oluşturuyor.

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica