Saturday, December 5, 2020
internet, teknoloji, haber


Tesla ve Panasonic temiz enerji için çalışacak

Tesla, geleceğin enerjisi ile ilgili çalışmalarına son sürat devam ediyor. Panasonic ile anlaşan Elon Musk ve ekibi temiz enerji kazanımı…

By Hakan Demirel , in Haberler , at 18 Ekim 2016 Etiketler: ,

tesla-panasonic-gunes-enerjisi

Tesla, geleceğin enerjisi ile ilgili çalışmalarına son sürat devam ediyor. Panasonic ile anlaşan Elon Musk ve ekibi temiz enerji kazanımı konusunda oldukça kararlı.

Japon devi Panasonic ile güneş panellerinin ortak üretimi konusunda anlaşma sağlayan Tesla, otomobil teknolojileriyle birlikte batarya teknolojileri (Powerwall) ve elde edilen enerjinin saklanması ile alakalı (Powerpack) tüm teknoloji geliştirmelerini ortaklık çerçevesinde geliştirmeye hazırlanıyor. Bu hafta içerisinde düzenlenecek olan etkinlikle detaylarının paylaşılması beklenen ortaklık, önümüzdeki süreçte temiz enerji üretiminde ortaya çıkacak teknolojik geliştirmelerin merkezi olmaya aday.

Tesla ve Panasonic projede kullanılacak bataryaların üretimini, Amerika’nın Nevada eyaletinde bulunan giga fabrikada ortaklaşa gerçekleştirecek. Anlaşma ile ilgili açıklamada bulunan Tesla yetkilileri bu birlikteliğin planlanan projelerin somutlaştırılması konusunda kayda değer bir hız artışı sağlayacağını düşünüyor. Hayata geçecek olan ortaklık sonucu, birlikte geliştirilecek teknolojiler ile dünyanın en verimli güneş panellerinin de üretilmesi planlanıyor.

Projenin en önemli ayaklarından birisini Kuzey Amerika’nın en büyük güneş paneli üretiminin yapıldığı SolarCity fabrikası oluşturuyor. Panasonic aynı zamanda Tesla Model 3 ve Jaguar’ın Formula E takımının batarya tedarikçiliğini de üstlenerek güneş enerjisi ve elektrikli otomobiller ile ilgili oldukça aktif bir politika çiziyor. Elon Musk’ın geçtiğimiz dönemlerde projenin yüzde 55’e kadar daha verimli olduğunun altını çizmişti.

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica