Sabit Disk nasıl tamamen temizlenir?

hdd-imha-etmek

Sabit Diskinizi kullanmayacaksanız yada satacaksanız verileri tamamen silmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bunun için sadece formatlamanız yeterli değil.

Sabit diskinizi formatladığınızda, aslında verilerinizin tamamen silinmiyor. Veri kurtarma işlemleride tamamen silinmediği için yapılabilir.

Bir sürücüyü formatladığınızda, eski bölümü silip yeni bir bölüm oluşturmuş olursunuz. İşletim sistemi, sürücüdeki dosyaları artık okuyamasa da veriler, disk üzerindeki yerini korurlar. Bu nedenle eski makinenizi satmadan veya elden çıkarmadan önce sabit diskinizdeki her şeyi güvenle silmeniz büyük önem taşıyor. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Yazılımlar kullanarak

Darik’s Boot And Nuke (DBAN), sabit diskinizdeki verileri güvenle silmenizi sağlayan ücretsiz bir yazılım. DBAN, komut satırında çalışıyor ancak kullanımı oldukça kolay. Aracın tüm yaptığı, sabit diskinizdeki verileri, rastgele verilerle değiştirmek. DBAN’ı kullanmak için öncelikle ISO dosyasını web sitesinden indirmeniz ve onu bir önyükleme USB’sine yazmalısınız. Bilgisayarınızı bu USB’den başlattıktan sonra, komut satırında autonuke yazıp Enter’a basarak silme işlemini başlatabilirsiniz. Bu işlemin diskinizin boyutuna göre saatler sürebilir.

DBAN İndirme Linki: http://dban.org/

Harici donanımlar kullanarak

Disk temizleme işini tam otomatik hale getirmek istiyorsanız ve yazılımlar size göre değilse, Startech Drive Eraser ve WiebeTech Drive eRazer Ultra gibi cihazlar tam size göre. Bu sürücü silme cihazları, veri silme işini tek bir düğmeyle çözebiliyor.

Startech Drive Eraser: https://www.amazon.it/StarTech-com-Standalone-Eraser-Dock-Drives/dp/B011NLY9FQ/

WiebeTech Drive aRazer Ultra: https://www.amazon.com/CRU-Inc-31550-0109-0000-WiebeTech-eRazer/dp/B005IY8262

Tam disk şifreleyerek

Windows’un Bitlocker özelliğini kullanarak tüm diski şifrelediğinizde, verileriniz başkaları tarafından okunmaz hale gelecektir. Bu işlemi yaparken boş alanı şifrelemeyle ilgili seçeneği kabul etmeye dikkat edin.

Kırın, çivi çakın!

Eski bilgisayarınızı elden çıkarıyorsanız ve onu kimse kullanmayacaksa, eski sabit diskinizi kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Bunun için diskin üzerine birkaç uzun çivi çakmanız, verilerinizin güvende olmasını garantileyecek.

Tek ihtiyacınız olan bir çekiç, üç uzun çivi (10-15 cm yeterli), küçük bir tahta levha ve güvenlik gözlükleri. Diskinizi yere çakmamak için tahtanın üzerine koyun. İlk çiviyi yukarıda kırmızı direnin olduğu kısma çakın. Niye bu nokta diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevap basit; çiviyi buraya çaktığınızda hem disk plaklarını, hem de kafaları parçalamış olacaksınız. İsterseniz sarı dairelerin olduğu noktalara da birer çivi çakabilir, verinin iyice ulaşılmaz hale geldiğinden emin olabilirsiniz. Yani disklerin üzerindeki noktalar aslında bu işe yarıyor.

hdd-imha-noktalari

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica