eBay, Messenger üzerinden ShopBot ile satış yapacak

ebay-shopbot

Facebook, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği geliştirici konferansı f8’de, anlık mesajlaşma platformu Facebook Messenger için geliştirilen ‘Bot’ları tanıtmıştı. Aylık aktif 900 milyon kullanıcıya erişen Facebook Messenger için geliştirilen bu sohbet botları (Chat Bot), online alışverişten, haber takibine, trafik ve yol durumundan, şirketlerin müşteri ilişkilerine kadar internet deneyimini baştan aşağı değiştirmeyi planlıyordu.,

Bu özellik ilk meyvelerini vermeye başladı.

Henüz beta aşamasında olan ve geliştirilmeye devam eden ShopBot, metin ve görsel tabanlı arama yapabiliyor. eBay’de aradığınız bir ürünü Messenger üzerinden ShopBot’a yazdığınızda, bot aramanızı daraltacak şekilde kriterler önerebiliyor. Örneğin, “Fiyatı 80 doların altında siyah bir Herschel sırt çantası arıyorum” dediğinizde ShopBot, buna uygun sonuçları, her bir ürün için özel kartlar şeklinde önünüze getiriyor. Bunun yerine aradığınız ürünün ya da benzerinin fotoğrafını da doğrudan ShopBot ile paylaşabiliyorsunuz. ShopBot buna uygun arama yaparak benzer sonuçları sizinle paylaşıyor.

Yapay zeka destekli alışveriş botu ShopBot, kullanıcı komutlarını anlamak ve daha iyi sonuçlar getirmek konusunda zaman içinde iyileşmesi bekleniyor. Son dönemde yapay zeka yatırımlarını artıran eBay, 2016’nın başından itibaren, bu alanda çalışan üç farklı girişimi satın aldı. Bunlardan sonuncusu, şirketin Ekim başında satın aldığı, İsrail merkezli görsel tanıma girişimi Corrigon‘du.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica