Hangi platform daha çok kazandırıyor?

sosyal-medya-kazananlari

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube, video izleyicilerinin yanında video yükleyen kullanıcılarında en çok tercih ettiği platform. Kullanıcıların çoğu yükledikleri videolar sayesinden milyonlarca dolara varan gelir elde edebiliyorlar. Fakat video yükleyerek para kazanılan tek platform YouTube değil. Başta Facebook olmak üzere, Instagram ve Snapchat’te video yükleyenler ve haliyle markalar için de en iyi alternatif platformlar diyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl Sponsorlu Paylaşım hizmeti sunan Instagram, son bir yılda 200 bin paylaşımdan 400 bin paylaşıma ulaştı.

The Economist’in Captiv8’ten derlediği veriler, YouTube, Snapchat, Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal ağların, şöhret olan kullanıcılara kazandırdığı potansiyeli gösteriyor. Verilere göre, YouTube diğer sosyal ağlara göre en çok kazandıran platform olarak hala lider; Snapchat ise Instagram’ı yakalamış durumda.

sosyal-medya-istatistikleri

Takipçi sayısı aralığına göre platformların reklam gelirlerini kıyaslayan araştırmada, YouTube’da 7 milyondan fazla takipçiye sahip bir şöhretin ortalama kazancı 300 bin dolar. Aynı takipçi sayısına sahip şöhretler Facebook’ta ortalama 187 bin 500 dolar, Instagram ve Snapchat’te 150 bin dolar; Vine’da 112 bin 500 dolar; Twitter’da ise 60 bin dolar kazanıyor. Şöhret olmanın “minimum eşiği” 100 bin ila 500 bin takipçi içinse YouTube 12 bin 500 dolar; Facebook 6 bin 250; Instagram ve Snapchat 5 bin dolar kazandırıyor.

sosyal-medya-istatisikleri-1

YouTube her ne kadar en fazla kazandıran platform olsa da geri dönüşü en uzun sürede sağlayan platform. Markalar açısındanda her bir platformun etkisinin birbirinden farklı olduğunun farkına varmak kritik. Örneğin, Oglivy’ın Tubular ile birlikte hazırladığı The Rise of Multi Platform Video raporuna göre, Facebook’taki videoların toplam görüntülenmelerinin yüzde 50’si ilk günde gelirken, YouTube için bu sayı yüzde 20. Yani Facebook’ta videoların kısa süreli etkisine karşın, Youtube sürekli izlenme ve uzun ömürlülükle öne çıkıyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica