Nokia, Güney Kore’de fiber hızını geçti!

Nokia, Güney Kore’de bir apartmana hızı fiberin üstüne çıkan internet bağlantısı verdi.

Nokia, Güney Kore’de bir apartmana fiber hızın çok çok üstünde internet hizmetine başladı. Güney Kore’li SK Broadband ile ortaklık yapan firma, apartmana sağladığı 52.5Gbps gibi muhteşem bir hızda internet altyapısı sağlamayı başardı.

Nokia bu hıza, pasif optik ağları etkinleştirerek ulaşmış. Bu sayede telekom firmaları altyapıya çok fazla para yatırmak zorunda kalmıyor ve etkinleştirilmiş ağın üzerinden birçok yere hizmet verebiliyorlar. Bu yeni nesil yaklaşım internet hızını katlayarak böylesine mükemmel seviyelere çıkabiliyor.

Maalesef bu internet şu an için her yerde olamayacak, hele ki ülkemizde.

Güney Kore hükümeti, geniş bant aralıklı internet kullanımını 2020 yılına kadar her vatandaş için kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda 2020 yılında 5G içinde geçiş yapacak olan Güney Kore, 2020’den sonra hem mobil hemde sabit internet hatlarında muhteşem seviyelere ulaşabilecek gibi görünüyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica