Yeni MacBook Pro, 27 Ekim’de tanıtılacak

apple-hello-again

Apple, 27 Ekim’de özel bir etkinlik düzenleyecek. Bunun bir Mac etkinliği olacağını davetiyelerdeki “hello world” konseptiyle işaret eden Apple için “hello” kelimesi cihazı ilk kez tanıttığı 1984 yılından bu yana Mac’le özdeşleşmiş durumda.

27 Ekim’de Cupertino’da düzenlenecek etkinlikte Apple’ın yeni MacBook Pro ile birlikte MacBook Air ve iMac ile güncellemelerinide tanıtması bekleniyor. Ancak etkinlikte en önemli duyuru, Apple’ın uzunca süredir belirgin bir değişiklik yapmadığı MacBook Pro‘nun baştan sona yenilenmesi gibi görünüyor. Bugüne kadar sızan haberlere göre yeni MacBook Pro, tasarım açısından diğer MacBook’lardan daha ince olacak. Apple USB-C teknolojisini yeni MacBook Pro’ya da getirmeyi planlıyor. MacBook Pro’nun iPhone, iPad ve MacBook serilerinde olduğu gibi altın, gri ve gümüş renk seçenekleriyle çıkması bekleniyor.

MacBook Pro’daki en önemli yenilikse, klavye üzerine eklenen yeni bir OLED ekran olacak. Fonksiyon tuşlarının yerini alacak bu ince ekran, büyük olasılıkla bir dokunmatik ekran gibi çalışacak. Bu ekran, bugünkü kullandığımız klavyelerdeki sabit tuşlar-sabit görevler düzeni yerine çalıştığınız uygulamaya göre değişen fonksiyonlar önerebilir. Zira Apple’ın yazılım güncellemeleriyle OLED ekrana yeni tuşlar/görevler eklemesinin mümkün olacağı da belirtiliyor. Klavyeye eklenecek parmak izi tanıma sensörü sayesinde Touch ID özelliği de MacBook Pro’ya eklenecek. Apple’ın dinamik klavyelere olan ilgisini yakın zamanda ortaya çıkan, “sihirli klavye” geliştiricisi Sonder ile yaptığı görüşmeler de doğrulamıştı.

apple-konsept-macbookpro apple-konsept-macbookpro2

MacBook Pro ile birlikte etkinlikte yeni 13 inch’lik MacBook Air’i tanıtması beklenen Apple’ın 11 inch’lik MacBook Air’i artık yenilemeyeceği de söylentiler arasında. Daha önceki haberler Apple’ın yeni bir iMac ve 5K monitör tanıtacağını da iddia etmişti.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica