Tuesday, November 24, 2020
internet, teknoloji, haber


“.google” uzantılı alan adları geliyor!

ICANN’ın yaptığı düzenleme ile markalar kendi isimlerinin uzantısını kullanarak alan adı alabilecekler. Google, geçtiğimiz Eylül ayının 29’unda standart “.com” yerine…

By Hakan Demirel , in Haberler , at 21 Ekim 2016 Etiketler:

google-alanadi-uzantisi

ICANN’ın yaptığı düzenleme ile markalar kendi isimlerinin uzantısını kullanarak alan adı alabilecekler.

Google, geçtiğimiz Eylül ayının 29’unda standart “.com” yerine “.google” uzantısı kullanan yeni “blog.google”ı yayınlamıştı. blog.google, 19 ayrı Google blogunu bir çatı altında topluyor.

Google’ın bu hamleyi internet kurallarındaki değişimden faydalanarak yaptı. Bu değişim yeni uzantıların kullanıma açılmasına da önayak oldu. İnternette “.istanbul” , “.movie” , “.xyz” gibi adresler artık kullanılabilir durumda. Ancak bundan yararlanan şirket yalnızca Google değil. Birçok firma “.apple” , ”.samsung” , “.ibm” gibi kendi uzantısını istedi. Hatta sadece teknoloji sektöründe değil, “.hbo” , “.nike” gibi uzantıları isteyen firmalar da var.

Geçtiğimiz Ocak ayında sadece “.shop” uzantılarının satışından toplamda 41 milyon dolar kazanıldı. Birçok uzantı açık arttırma ile satılıyor. Kazanılan paralar da ICANN adlı, alan adları ile ilgili kuralları belirleyen, kar amacı gütmeyen kuruluşa gidiyor. Şimdiye dek bu açık arttırmalardan 223 milyon dolar kazanıldı. İnternet büyüdükçe alan adlarında daha çok değişmelere şahit olacağız gibi görünüyor.

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica