“.google” uzantılı alan adları geliyor!

google-alanadi-uzantisi

ICANN’ın yaptığı düzenleme ile markalar kendi isimlerinin uzantısını kullanarak alan adı alabilecekler.

Google, geçtiğimiz Eylül ayının 29’unda standart “.com” yerine “.google” uzantısı kullanan yeni “blog.google”ı yayınlamıştı. blog.google, 19 ayrı Google blogunu bir çatı altında topluyor.

Google’ın bu hamleyi internet kurallarındaki değişimden faydalanarak yaptı. Bu değişim yeni uzantıların kullanıma açılmasına da önayak oldu. İnternette “.istanbul” , “.movie” , “.xyz” gibi adresler artık kullanılabilir durumda. Ancak bundan yararlanan şirket yalnızca Google değil. Birçok firma “.apple” , ”.samsung” , “.ibm” gibi kendi uzantısını istedi. Hatta sadece teknoloji sektöründe değil, “.hbo” , “.nike” gibi uzantıları isteyen firmalar da var.

Geçtiğimiz Ocak ayında sadece “.shop” uzantılarının satışından toplamda 41 milyon dolar kazanıldı. Birçok uzantı açık arttırma ile satılıyor. Kazanılan paralar da ICANN adlı, alan adları ile ilgili kuralları belirleyen, kar amacı gütmeyen kuruluşa gidiyor. Şimdiye dek bu açık arttırmalardan 223 milyon dolar kazanıldı. İnternet büyüdükçe alan adlarında daha çok değişmelere şahit olacağız gibi görünüyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica