Sunday, November 29, 2020
internet, teknoloji, haber


Pinterest yapay zeka ile neyi pinleyeceğinizi tahmin edecek

Aylık 150 milyon aktif kullanıcısı olan Pinterest’in kullanıcılarına yardımcı olması için yapay zeka alanına yoğunlaşıyor. İnternette resim bulmak, kaydetmek ve paylaşmak için…

By Hakan Demirel , in Sosyal Medya , at 21 Ekim 2016 Etiketler:

pinterest-yapay-zekaya-odaklaniyor

Aylık 150 milyon aktif kullanıcısı olan Pinterest’in kullanıcılarına yardımcı olması için yapay zeka alanına yoğunlaşıyor.

İnternette resim bulmak, kaydetmek ve paylaşmak için Pinterest oldukça yoğun kullanılıyor. Türkiye’de bu oran çok fazla olmasada Pinterest şu anda aylık 150 milyon aktif kullanıcısı ve75 milyar paylaşım ile kocaman bir dev. Kullanıcılarını platformda daha uzun süre tutabilmek için Pinterest yapay zeka kullanarak kullanıcının seveceği içerikleri ön plana çıkartmayı düşünüyor. Yapay zeka alanında yapılan geliştirmeler sonrası platformun önerdiği içeriklerle etkileşim yüzde 30 oranında ve uygulama içi satın alma da yüzde 25 oranında artmış. Kullanıcıya mantıklı içerikler önerebilmek için ileri teknoloji ve veri odaklı bir sürü farklı teknoloji deneniyor.

Pinterest’de bu işin başındaki kişi olan Mohammad Shahangian: “Algoritmamızda küçük değişiklikler yaparak yüzlerce deney yapıyoruz. Bütün bu deneyler etkileşimi arttıran ve azaltan etkileri oluşuyor. Birçok şirket kullanıcılara bunu direk soruyor. Pinterest’te ise insanlar zaten neyi severse onu kaydediyor ve buna benzer görseller öneriliyor” şeklinde bir açıklama yapmış.

Şirket ayrıca görsel aramayı geliştirmek için University of California Berkeley Vision and Learning Center’la birlikte çalışıyor. Derin öğrenme teknikleri kullanılarak görseldeki nesneleri tanımlayabilecek bir algoritma üzerinde çalışıyorlar. Böylece kullanıcılar görseldeki herhangi bir nesneye tıklayarak o nesnenin olduğu (ve benzerler ürünlerin olduğu) bütün görsellere erişebilecek.

pinterest-gorsel-odakli-arama

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica