Pinterest yapay zeka ile neyi pinleyeceğinizi tahmin edecek

pinterest-yapay-zekaya-odaklaniyor

Aylık 150 milyon aktif kullanıcısı olan Pinterest’in kullanıcılarına yardımcı olması için yapay zeka alanına yoğunlaşıyor.

İnternette resim bulmak, kaydetmek ve paylaşmak için Pinterest oldukça yoğun kullanılıyor. Türkiye’de bu oran çok fazla olmasada Pinterest şu anda aylık 150 milyon aktif kullanıcısı ve75 milyar paylaşım ile kocaman bir dev. Kullanıcılarını platformda daha uzun süre tutabilmek için Pinterest yapay zeka kullanarak kullanıcının seveceği içerikleri ön plana çıkartmayı düşünüyor. Yapay zeka alanında yapılan geliştirmeler sonrası platformun önerdiği içeriklerle etkileşim yüzde 30 oranında ve uygulama içi satın alma da yüzde 25 oranında artmış. Kullanıcıya mantıklı içerikler önerebilmek için ileri teknoloji ve veri odaklı bir sürü farklı teknoloji deneniyor.

Pinterest’de bu işin başındaki kişi olan Mohammad Shahangian: “Algoritmamızda küçük değişiklikler yaparak yüzlerce deney yapıyoruz. Bütün bu deneyler etkileşimi arttıran ve azaltan etkileri oluşuyor. Birçok şirket kullanıcılara bunu direk soruyor. Pinterest’te ise insanlar zaten neyi severse onu kaydediyor ve buna benzer görseller öneriliyor” şeklinde bir açıklama yapmış.

Şirket ayrıca görsel aramayı geliştirmek için University of California Berkeley Vision and Learning Center’la birlikte çalışıyor. Derin öğrenme teknikleri kullanılarak görseldeki nesneleri tanımlayabilecek bir algoritma üzerinde çalışıyorlar. Böylece kullanıcılar görseldeki herhangi bir nesneye tıklayarak o nesnenin olduğu (ve benzerler ürünlerin olduğu) bütün görsellere erişebilecek.

pinterest-gorsel-odakli-arama

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica