Weibo, Twitter’ı geçiyor mu?

twitter-weibo

Çin’li mikroblog sitesi Weibo, muadili olduğu Twitter’dan daha fazla değerle borsada işlem görmeye başladı.

Diğer sosyal ağlardaki içerik tüketim alışkanlıkları yüzünden, Twitter kötü günler geçiriyor. Mikroblog olarak yıllardır kullanıcılarına hizmet veren Twitter, Çin’liler tarafından yapılan kopyasına borsada yenik düşüyor.

Geçtiğimiz haftalarda Facebook, Google, Disney ve Salesforce gibi dünya devlerinin Twitter’ı satın almak için harekete geçtiği haberleri dolaşıyordu. Bir kaç büyük firma çıkıp ilgilenmediklerini açıkladı fakat hala Twitter’ın ne olacağı, nasıl devam edeceği belirsizliğini koruyor.

Temelleri 2006 yılında atılan popüler mikroblog sitesi Twitter hisse değeri açısından 2011 yılında tescillenen ve Çin’in çakma Twitter’ı olarak bilinen Weibo’nun az farkla da olsa gerisine düştü. Şu anda Twitter, New York borsasında 11.34 milyar dolar değere sahipken Weibo’nun 11.35 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Sürekli değişen borsa dünyasında Twitter, tekrar yakın zamanda Weibo’nun önüne geçebilir ancak Twitter sadece hisse değeri değil kullanıcı kaybetmeye de devam ediyor. Yayınlanan bir rapora göre Twitter son 1 yılda 5 milyon kullanıcısını kaybetti ve bu sayı artmaya devam ediyor.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Yakup dedi ki:

    Güzel konu şahsen weibo adını ilk kez duydum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica