Google Pixel’in yazılım kodları HTC’den alınmış!

google-pixel-htc-kodlari

Google, Pixel ve Pixel XL’ın üretimi konusunda HTC ile ortaklaşa çalıştıklarını bildirmişti. Yani Google, telefonların yazılım, tasarım ve dizaynının kendisine ait olduğunu, HTC’nin ise sadece telefonların üretim aşamasında yer aldığını söylemişti. Fakat internete sızan bilgilere göre bu ortaklık sadece üretim alanı ile sınırlı değli.

Apple’a rakip olmak için Nexus ile olan ortaklığını bitiren Google, kendi markasını çıkartmak için bunu yaptığını söylemişti. iPhone’ların arkasında yazan “Kaliforniya’da Apple tarafından tasarlanmıştır” yazısına karşılık kendi telefonu olan Pixel’lerin arkasına “Google tarafından üretilmiştir” yazısı ile karışık vermişti. Ancak Pixel’lerin, özellikle boot satırlarında, HTC’ye ait kodlara rastlanması, telefonun sadece üretiminde değil, geliştirilmesi aşamasında da HTC ile ortaklaşa yürütülen bir çalışmanın ürünü olduğu şeklinde yorumlanıyor. Android güvenlik araştırmacısı Jon Sawyer, aşağıdaki görselde bulunan kodların standart HTC boot zincirine ait olduğunu söylüyor. Kırmızı ile işaretlenmiş satırın ise Pixel’lerde sonradan çıkarılmış olduğu iddia ediliyor.

pixel-htc-kodlari

Google bu söylentilere ve görüntülere henüz bir açıklama getirme ama söylenenler doğruysa Nexus ile ortaklığını bitirmesinin tek nedeni kendi telefonunu üretmek değil.

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica