Görme engelliler için tasarlanan akıllı baston: WeWALK

wewalk-1

Turkcell ve YGA tarafından kurulan ve desteklenen kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, akıllı baston WeWALK ile iddialı bir projeye daha ev sahipliği yapıyor.

WeWALK, görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen akılı bir baston. Engelsiz Hackathon etkinliğinde görme engelliler için akıllı gözlük tasarlamak isteyen girişimciler, beyin fırtınası yaparak akıllı bir baston fikrine geçiş yapmış. Ardından YGA’lı mühendis ekibiyle birlikte WeWALK’u hayata geçirmiş. Türkiye’nin önemli teknoloji üreticilerinden Vestel de ürünün üretim sürecinde deneyim ve bilgi birikimiyle aktif olarak rol almış.

Bildiğiniz gibi milyonlarca görme engelli yerdeki engelleri fark edebilmek için bir bastona ihtiyaç duyuyor. Akıllı baston WeWalk da yıllardır basit formatta kullanılan bu aleti oldukça yetenekli bir hale getiriyor. WeWALK, yerdeki engellerin yanısıra baş/gövde hizasındaki engelleleri (tabela, ağaç dalı vb.) de haber veriyor ve bluetooth ile kullanıcısının cep telefonunu kontrol etmesine imkan tanıyor. Ayrıca kapalı alanlarda sesli sorgu ile istenilen mekana kolayca gidebilmeyi mümkün hale getiriyor.

wewalk-2

Farklı mobil uygulamalarla zenginleştirilebilen WeWalk, ilk entegrasyonu da Turkcell Hayal Ortağım uygulamasıyla yapacak.

175 bin TL destek toplandı!

200 bin TL hedefle Arıkovanı‘nda fonlamaya açılan WeWALK, Vestel ve Turkcell tarafından ‘matchfunder’ olarak destekleniyor. Yani her bir WeWALK alımında Vestel ve Turkcell de 1 adet WeWALK alarak projeye destek oluyor. Bu sayede WeWALK’un sadece 24 saat içerisinde topladığı destek 170 bin TL’yi aşmış durumda.

WeWALK_Logo_Negative

Ayrıca WeWALK’un gördüğü bu ilgi Türkiye için rekor niteliğinde. WeWALK’un teknolojik üretim ve sosyal sorumluluk açısından çok önemli bir proje olduğunu pekala söylemek mümkün.

WeWALK projesine destek olmak isterseniz Arıkovanı proje sayfasını ziyaret edebilir ve 559 TL’den başlayan desteklerle bir WeWALK alabilirsiniz. Şu anda endüstriyel tasarım sürecinde olan WeWALK’ın tahmini çıkış tarihi ise Temmuz 2017.

WeWALK Arıkovanı Proje Sayfası: https://arikovani.com/projeler/akilli-baston/detay

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica